Ad banner
Ad banner

Wolność słowa, czy niewola myśli?

Media i Internet mają dziś ogromny wpływ na sytuację w naszym kraju. Rozmaici dziennikarze, opiniotwórcy a nawet celebryci nie tylko promują polityków, których później wybieramy ale również odgrywają rolę w kształtowaniu norm społecznych oraz tożsamości współczesnego człowieka. Ostatnimi czasy widać coraz wyraźniej, że dziennikarze tak zwanych 'mass mediów’ przestali poszukiwać obiektywnych prawd, a zamiast tego, stali się agentami wpływu, którzy nagminnie posuwają się do lobbingu na rzecz konkretnych środowisk czy nawet do dezinformacji.

W Polsce większość tytułów należy do ledwie kilku właścicieli, a niezależne media nie są na rękę ani politykom ani wielkiemu kapitałowi. Mimo przeszkód istnieje jednak jeszcze kilka niezależnych rozgłośni, które opierają się wpływom politycznym oraz tak zwanej 'mądrości etapu’ jak np. sanitaryzm, walka z globalnym ociepleniem czy narracja w sprawie wojny na Ukrainie. Dziennikarze niezależni muszą jednak być wyczuleni na to, by nie przekraczać pewnych niepisanych granic poprawności politycznej, bo w razie poruszenia tematu 'niebezpiecznego’ stacji grozi kompletna jej likwidacja.

Mass media natomiast nie tylko dzielą i rządzą promując, ośmieszając bądź zamilczając konkretnych polityków i ugrupowania, ale również demoralizują widza i ogłupiają go poprzez wyświetlane treści, którym zazwyczaj daleko do wysokiej kultury i sztuki.

Jak wobec tego wyglądałaby nasza rzeczywistość gdyby treści płynące z tzw. głównego nurtu były jedynym źródłem informacji? Jak ważną rolę pełnią dziś w Polsce niezależne media, takie jak eMisjaTv? O tym porozmawiamy dzisiaj w programie z cyklu 'Dokąd Zmierzamy?’ z samym twórcą i redaktorem naczelnym eMisji – Piotrem Korczarowskim.

(Visited 158 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT