Prawdziwą burzę wywołały w Polsce słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w udzielonym niedawno wywiadzie powiedział, że: „Krym jest miejscem szczególnym. Nie wiem tego, czy Ukraina odzyska Krym. On jest szczególny również ze względów historycznych. W istocie, jeżeli popatrzymy historycznie, to przez większość czasu był w gestii Rosji”.
To oczywiste stwierdzenie wywołało oburzenie wśród entuzjastów ukraińskiej polityki. Niemal natychmiast zaczęli oni krytykować prezydenta, który swymi słowami miał się rzekomo „wpisać w prorosyjską narrację”, zaś samo zdanie z wywiadu urosło niemal do aktu zdrady wobec Ukrainy. Prezydent Duda szybko odciął się od tej narracji mówiąc: „Moje działania i stanowisko w sprawie rosyjskiej brutalnej agresji na Ukrainę były i są od pierwszego dnia jednoznaczne: Rosja łamie prawo międzynarodowe, jest agresorem i okupantem. Napaść rosyjska na Ukrainę i okupacja międzynarodowo uznanych terytoriów Ukrainy, w tym Krymu, to zbrodnia. Ta wojna nie może się zakończyć zwycięstwem Rosji. Trzeba zatrzymać, pokonać i zablokować na przyszłość rosyjski imperializm. Ukraina musi wygrać, bo tę wojnę musi wygrać Wolny Świat. Wszyscy stoimy ramię w ramię przy wolnej, suwerennej i niepodległej Ukrainie przeciw agresji i brutalnemu imperializmowi!”.
Jednak historia jest po stronie słów Dudy. Krym przez większość swej historii nie miał żadnych związków z Ukraińcami ani Ukrainą, a struktura etniczna ludności Krymu przed 2014 wskazywała jednoznacznie na dominację ludności rosyjskiej. Równie niejednoznaczny jest status obwodów donieckiego i ługańskiego, które w części odłączyły się od Ukrainy niedługo po referendum na Krymie.
Dodać należy też, że obecna sytuacja na froncie rosyjsko-ukraińskim wcale nie wskazuje na to, aby zarówno w sensie militarnym jak i politycznym Ukraina miała jakiekolwiek szanse odzyskać którekolwiek z utraconych na rzecz separatystów ziem.
O historii Krymu oraz jego obecnym statusie i szansach na ewentualny powrót do granic Ukrainy w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?” opowie Sylwia Gorlicka, politolog specjalizująca się w obszarze poradzieckim.