Ad banner
Ad banner

Na prostej drodze do idiokracji. Oto nowa reforma systemu edukacji.

Jednym z pierwszych zagadnień, jakim zajęła się nowa władza były zmiany w systemie edukacji. Minister Barbara Nowacka zapowiedziała w pierwszej kolejności zakaz prac domowych w szkołach podstawowych (w klasach I-III, a w wyższych klasach zadania domowe mają być tylko dla chętnych). Kolejnym krokiem reformy edukacji w Polsce ma być „odchudzenie” podstawy programowej, która zdaniem nowej minister jest obecnie „przeładowana”. Dlatego dzieci nie będą się już uczyć np. o Powstaniu Wielkopolskim, które choć było jednym z nielicznych wygranych w naszej historii, najwyraźniej uznano w MEN za mało ważne. Spowodowało to jednak liczne protesty nauczycieli i rodziców. I to nie tylko tych, o konserwatywnych poglądach.

Najprawdopodobniej ze szkół zniknie też kontrowersyjny przedmiot „historia i teraźniejszość”, który zawiera nie tylko rys najnowszej historii, ale też elementy wiedzy o świecie, czy ustroju państwa, wcześniej nauczane m. in. w ramach wiedzy o społeczeństwie. Co więcej! Redukcja podstawy programowej ma objąć również przedmioty ścisłe.

Minister Nowacka nie dostrzega jednak problemu, na który wielu edukatorów zwraca uwagę od lat. Otóż szkoła, zamiast przekazywać użyteczną wiedzę, stała się kursem przygotowującym młodzież do państwowych egzaminów, które należy wypełniać wedle wytycznych, często abstrakcyjnego klucza odpowiedzi.

Na dodatek trwa upadek autorytetu nauczyciela, co – jak się wydaje – wpisuje się w plany kształtujących umysły młodzieży rewolucjonistów. „Reformy” nowej władzy mogą ten stan tylko utwierdzić, bowiem nauczyciel niedługo nie będzie mógł już niczego od uczniów wymagać.

O tym, czy ograniczanie zakresu materiału nauczanego w polskich szkołach doprowadzi w końcu do idiokracji, w kolejnym odcinku z cyklu „Dokąd Zmierzamy?” opowie Dariusz Rozwadowski, publicysta, nauczyciel i współautor „Encyklopedii antykultury”.

(Visited 153 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT