Mirosław Piotrowski

Mirosław Piotrowski

Absolwent KUL, profesor historii i nauczyciel akademicki. Członek Klubu Inteligencji Katolickiej i rady fundacji Veritas Et Scentia. Pełni funkcję prezesa stowarzyszenia Razem dla Lubelszczyzny oraz partii Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi. Przez dwie kadencje zasiadał w Parlamencie Europejskim.

W 1993 r. obronił doktorat na KUL, a w 2001 r. habilitował się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był stypendystą Instytutu Herdera i Fundacji Adenauera. W 2003 objął stanowisko profesora KUL, został kierownikiem Katedry Historii Najnowszej w Instytucie Historii. Prowadził także wykłady w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Przez wiele lat współpracował z Radiem Maryja, TV Trwam oraz „Naszym Dziennikiem”.

Karierę polityczną rozpoczął w 2004 roku, kiedy to został posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Ligi Polskich Rodzin z województwa lubelskiego. Pięć lat później ponownie był eurodeputowanym, tym razem startował z list Prawa i Sprawiedliwości. Cztery miesiące po wyborach wystąpił z delegacji PiS. W 2018 roku założył partię Ruch Prawdziwa Europa. W 2019 lubelska lista kandydatów jego ugrupowania do PE została wykreślona przed dniem głosowania. W tym samym roku próbował – także bezskutecznie – zgłosić swoją kandydaturę na senatora w okręgu nr 16. W 2020 roku został oficjalnym kandydatem w wyborach prezydenckich.

(Visited 61 times, 1 visits today)

Videos