FUNDACJA INICJATYWA PRZECIW CENZURZE

Fundacja Inicjatywa Przeciw Cenzurze powstała w odpowiedzi na liczne próby ograniczania w Polsce prawa głosu, dyskusji, publikacji treści, wymiany poglądów i informacji. Prym w tej materii wiodą szeroko pojęte media społecznościowe, których mgliste zasady elastycznie dopasowują się do stale poszerzanej płaszczyzny poprawności politycznej. W efekcie wielu użytkowników popularnych portali zostaje wykluczonych z dyskusji, ponieważ naruszyli zmienne normy, których szczegółowe granice znają jedynie moderatorzy serwisów. I to też nie zawsze!

Wyrazistym przykładem podwójnych standardów, hipokryzji i kompletnej zależności owych norm od aktualnego zapotrzebowania politycznego jest np. oświadczenie serwisu Facebook, który wcześniej banował m. in. użytkowników potępiających izraelskie zbrodnie w Strefie Gazy, że teraz zezwala na życzenia śmierci kierowane pod adresem rosyjskich żołnierzy i władz FR.

Choć cenzura w mediach społecznościowych jest najbardziej wyrazista i najłatwiejsza do wskazania, nie jest ona jedyną formą ograniczania wolności słowa w Polsce.

Kolejnym istotnym przykładem cenzury są działania środowisk skupionych wokół „Gazety Wyborczej”, które potrafią wywierać naciski np. na właścicieli użyczających lokali prawicowym twórcom i organizacjom. W efekcie prezentacja niektórych filmów, czy książek, a nawet organizacja konferencji, staje się po prostu niemożliwa. Jako przykład można tu podać zmagania znanego dziennikarza śledczego, Wojciecha Sumlińskiego, który od dawna musi ogłaszać niemal w ostatniej chwili, gdzie i kiedy spotka się ze swoimi czytelnikami, ponieważ wielokrotnie „ktoś potrafił dzwonić do właściciela lokalu i wymuszać zerwanie umowy najmu”.

Inną formą typowej cenzury w Polsce jest blokada informacyjna nałożona imiennie, na niektórych ludzi, których przekaz nie ma prawa trafić do tzw. „głównego nurtu”. Są to np. liderzy środowisk prezentujących niepopularne postulaty. Ot choćby ci, którzy sprzeciwiają się obowiązkowi szczepień, kwestionują konieczność polskiego zaangażowania w wojnie na Ukrainie, protestują przeciw ideologii „gender”, nawołują do „polexitu” ze struktur Unii Europejskiej lub krytykują politykę „otwartych drzwi” dla imigrantów.

W naszej fundacji wierzymy, że prawda sama się obroni, o ile jej głos zostanie dopuszczony do debaty. Powyższe przykłady nie stanowią zatem wyrazu naszego poparcia dla danej tematyki, lecz apel o proporcjonalność głosów i prawo do swobodnego wyrażania opinii. W naszej ocenie, odbiorca dysponujący równomiernym dostępem do informacji ‘za i przeciw’ może wyrobić sobie rzetelne zdanie i podejmować świadome wybory. W przeciwnym razie staje się on jedynie obiektem nacisku propagandy jednej ze stron światopoglądowego starcia, które zawsze wygra silniejszy, głośniejszy i bogatszy. I temu właśnie się sprzeciwiamy.  

(Visited 1927 times, 1 visits today)