Ad banner
Ad banner

USA w drodze do recesji. Teksas na kursie do secesji.

In this video

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej są powszechnie nadal uważane za jedyne na świecie supermocarstwo, choć ich pozycja niewątpliwie słabnie. Problemem USA nie są już tylko Chiny, czy ich polityczno-ekonomiczne sojusze, a nawet kolejny konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Narastające napięcia wewnętrzne, które narastały już od kilku lat, dają o sobie teraz znać i to w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich.

Mowa tu o konflikcie pomiędzy władzami stanu Teksas a federalnymi urzędnikami z Waszyngtonu. Przyczyną napięcia stało się zabezpieczenie granicy z Meksykiem, która jest obecnie szturmowana przez imigrantów z Ameryki Łacińskiej. Gubernator Teksasu, Greg Abbott wysłał na granicę podległą mu Gwardię Narodową, która postawiła tam tymczasowe barykady. To jednak próbowali uniemożliwić federalni pogranicznicy, realizujący wytyczne płynące z Białego Domu. Prezydent Joe Biden postanowił wykorzystać przy tej okazji żądania Teksasu i powiązać regulacje prawne umożliwiające zamknięcie granicy z pakietem pomocy dla Ukrainy, któremu w Kongresie USA sprzeciwiają się sprawujący władzę m. in. w Teksasie republikanie.

Decyzja ws. pakietu pomocowego dla Ukrainy spowodowała także reakcję… Donalda Tuska. Polski premier postanowił obsztorcować republikańskich senatorów, pisząc: „Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niepodległość, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się”. Spowodowało to jednoznacznie negatywną reakcję amerykańskich polityków.

Jednocześnie wszystko wskazuje na to, że w wyścigu prezydenckim w USA dojdzie do powtórki sprzed czterech lat i głównym rywalem Bidena będzie ponownie Donald Trump, którego zwycięstwo może oznaczać odwrócenie się Stanów od Ukrainy i przeniesienie głównej uwagi władz w Waszyngtonie na obszar Pacyfiku.

Czy Stany Zjednoczone Ameryki Północnej stają się coraz bardziej „kolosem na glinianych nogach”? I czy wybory w USA znów zakończą się nagłym zwrotem amerykańskiej polityki? O tym w kolejnym odcinku z cyklu „Dokąd Zmierzamy?”, gdzie gościem Kamila Klimczaka będzie znawca geopolityki, dr Leszek Sykulski.

(Visited 36 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT