Ad banner
Ad banner

Wybory? To dopiero początek!

Nie ochłonęliśmy jeszcze po wyborach parlamentarnych i najdłuższym w dziejach III RP procesie powyborczego przekazania władzy, a już na horyzoncie rysują się kolejne elekcje: samorządowa i europarlamentarna. Opozycja pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego zwiera szeregi i szykuje się do obrony przynajmniej kilku sejmików wojewódzkich w wyborach, które odbędą się 7 kwietnia, zaś nowa koalicja ostrzy sobie zęby na mandaty radnych i funkcje w zarządach województw.

Sytuacja polityczna zdaje się nie sprzyjać formacji Jarosława Kaczyńskiego, której notowania spadają i notuje ona kolejne ciosy: zmiany w mediach publicznych, w Prokuraturze Krajowej, sprawa posłów Kamińskiego i Wąsika – to wszystko powoduje, że PiS jest w defensywie, a co więcej słychać głosy, że prezes ma niebawem oddać kierownictwo w partii i udać się na polityczną emeryturę, co z pewnością spowoduje wewnątrzpartyjną walkę i podziały.

Rządząca koalicja z kolei zgrupuje się prawdopodobnie do wyborów w dwóch blokach: lewicowym, który utworzą Koalicja Obywatelska i Lewica oraz w Trzeciej Drodze tj.: PSL i Polsce 2050. Wielu komentatorów zastanawia się, czy nie jest to wstęp do ostatecznej „konsumpcji” lewicy przez formację Donalda Tuska. Jednocześnie partie władzy czują wiatr w żagle i powoli wdrażają swoje postulaty, ignorując opanowane przez PiS instytucje, takie jak Sąd Najwyższy czy Trybunał Konstytucyjny.

Poza tymi układankami pozostaje natomiast Konfederacja, dla której kwietniowe wybory samorządowe będą sprawdzianem dla wciąż nielicznych struktur terenowych, osłabionych przy tym secesją, której dokonał Janusz Korwin-Mikke. Wynik Konfederacji zarówno w wyborach samorządowych, jak i europejskich pozostaje póki co wielką niewiadomą.

Kto zyska a kto straci na wiosennych wyborach? I czy otworzą one drogę do zmian w polskim systemie partyjnym? O tym w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?”, gdzie gościem Kamila Klimczaka będzie publicysta Stanisław Michalkiewicz.

(Visited 31 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT