Ad banner
Ad banner

Osadczy: „Pamięć o Wołyniu zależy od postawy Narodu”

Prof. Włodzimierz Osadczy, zapytany o możliwy przebieg tegorocznego upamiętnienia ukraińskiego ludobójstwa na Polakach odpowiada: „To zależy od postawy Narodu Polskiego”. Wskazuje, że tylko bierność mas Polaków umożliwi zamilczenie, lub nawet fałszowanie historii. Jednocześnie profesor zauważa, że Polacy powinni wziąć przykład z żydów, którzy nie przejdą obojętnie wobec śmierci któregokolwiek z nich.

W przypadku eksterminacji Polaków z Wołynia i Małopolski Wschodniej do porządku dziennego nad zbrodnią chcą przejść zarówno władze państwowe, ale jak i kościelne – mimo że banderyzm „był ideologią antychrześcijańską”, co zauważał chociażby ukraiński hierarcha Grzegorz Chomyszyn, a ofiarami ukraińskich nacjonalistów padło wielu księży. Jednak w Watykanie nie toczą się procesy beatyfikacyjne męczenników z Wołynia, ale przyzwalającego na owe mordy grekokatolickiego arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego.

Zdaniem prof. Osadczego, nie może być w tej chwili mowy o „pojednaniu”, gdyż oznacza ono koniec uznania wobec zła, a tymczasem banderowscy mordercy są nadal gloryfikowani na Ukrainie.

„Musimy dążyć do tego, aby druga niedziela lipca stała się dniem pamięci o pomordowanych, którzy nie doczekali się swojego pochówku” – podsumowuje historyk.

(Visited 235 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT