Ad banner
Ad banner

O Ukraińcach dobrze, lub wcale!

In this video

Skazywanie na karę więzienia za słowa krytyczne wobec ustroju lub pewnej uprzywilejowanej grupy kojarzy się nam najczęściej z praktyką ustrojów totalitarnych, tłumiących w ten sposób krytykę opozycji. Okazuje się jednak, że w tzw. „państwach demokratycznych” podobne sytuacje również mają miejsce.

Przykładowo, w Polsce można trafić do więzienia za słowa krytyczne wobec Ukraińców. Prokuratura, a także różnej maści zawodowi „tropiciele nienawiści” wyszukują takie wypowiedzi, zwłaszcza w Internecie, aby zastraszać niepokornych Polaków.

Obecnie w więzieniu znajduje się działacz Polskiego Ruchu Antywojennego z Lublina, Jerzy Andrzejewski. Za krytyczne komentarze w Internecie został skazany na 3 miesiące bezwzględnego więzienia. „W ocenie Sądu tak ukształtowana kara pozwoli na wpojenie oskarżonemu podstawowych norm społecznych, takich jak konieczność postrzegania porządku prawnego. Będzie ona czynnikiem odstraszającym oskarżonego oraz ewentualnych naśladowców jego zachowania do popełniania podobnych czynów” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

W ostatnich dniach (22 XI 23) do więzienia trafił również wieloletni organizator marszów wołyńskich w Warszawie, Andrzej Łukawski, po którego mimo podeszłego wieku i zaawansowanej choroby nowotworowej przyszła do domu o 6.00 rano policja. Teraz odbywa karę 7 miesięcy więzienia za „znieważenie Ukraińców”.

Wobec wielu innych działaczy kresowych toczą się cały czas postępowania karne wszczęte z podobnych paragrafów. Jednocześnie sądy uniewinniają takie osoby jak Igor Isajew (umieszczający w Internecie sprofanowane godło Polski) czy Hans G. (niemiecki przedsiębiorca, który mówił, że jest „hitlerowcem” i chce „zabić wszystkich Polaków”).

Czy to oznacza, że Polacy w Polsce nie są już u siebie? Czy według wymiaru niesprawiedliwości wolno znieważać Naród Polski, ale innych już nie? Czy działacze kresowi zostaną stłamszeni wyrokami? O tym w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?” – gościem Kamila Klimczaka będzie dr Lucyna Kulińska.

(Visited 252 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT