„Polacy wybrali” – to standardowy nagłówek wszystkich mediów po wszelkiego rodzaju wyborach. Zdziwienie budzi jednak fakt wyboru tych samych twarzy od przeszło 30 lat! Tylko szyldy partyjne nieco się zmieniają. Mimo tylu burz, afer i kryzysów, społeczeństwo w Polsce wciąż wybiera stronnictwo Kaczyńskiego lub Tuska. I to pomimo faktu, że obaj „aktorzy sceny politycznej” osiągnęli już wiek emerytalny.
Wybory roku 2023 były kolejną szansą, w której wielu upatrywało możliwość zakończenia dominującej roli Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości na polskiej scenie politycznej. Jednak wyniki mówią same za siebie: dwie trzecie Polaków uczestniczących w wyborach zagłosowało na partię Tuska lub Kaczyńskiego. Najbardziej radykalni zwolennicy teorii spiskowych stwierdzą, że zapewne wybory sfałszowano. Inni uważają, że winne są media, w których nadreprezentowane są główne siły polityczne w kraju, w kontraście do nowych ugrupowań, których w tzw. „głównym nurcie” medialnym nie ma praktycznie wcale.
Szukając jednak przyczyn tak dużego poparcia dla formacji Kaczyńskiego i Tuska należałoby się zastanowić nad ewentualnością, czy aby mieszkańcy Polski nie chcą trwać w tym klinczu? Czy nie przyzwyczaili się już do silnego podziału na dwa wrogie sobie plemiona, których wodzów uważają niemal za przywódców duchowych? Przyzwyczajenia bywają wygodne, a poszukiwanie alternatyw wiąże się ze zburzeniem komfortu czarno-białej wizji świata, w której wielu znalazło już swoje miejsce.
Czy tak rzeczywiście jest? A może po prostu to efekt zbiorowej manipulacji i ogłupiania Polaków? O tym w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy” opowie Marcin Hagmajer z Narodowej Akademii Informacyjnej.