Ad banner
Ad banner

Tusk z Kaczyńskim wciąż dzielą… i rządzą

Znamy już ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych: po ośmiu latach formacja Jarosława Kaczyńskiego traci władzę, a rządy prawdopodobnie obejmie koalicja centrolewicowa pod wodzą Donalda Tuska. Co prawda PiS zajęło pierwsze miejsce i podejmie próbę sformowania gabinetu, jednak misja ta wydaje się skazana na niepowodzenie.

Jeśli zaś można w tych wyborach mówić o przegranych, to z pewnością jest to Lewica, która została w dużej mierze „pożarta” przez skręcającą w lewo Koalicję Obywatelską – a także Konfederacja, która tylko nieznacznie poprawiła swój wynik sprzed czterech lat i będzie miała raptem 18 posłów. Mit „trzeciej siły politycznej”, „wywracania stolika” i „języczka u wagi” prysł gwałtownie jeszcze w trakcie wieczoru wyborczego.

Czy właśnie taki układ nie jest wygodny dla formacji Tuska i Kaczyńskiego? Wszak konieczność porozumienia się z Konfederacją, a w razie fiaska takich zabiegów – między sobą – zniszczyłaby podwalinę obecnej sceny politycznej, dla której główną osią sporu od 2005 roku jest spor pomiędzy PO a PiSem. Dodajmy, że Prawo i Sprawiedliwość posiada w obecnym parlamencie większość niezbędną do podtrzymania prezydenckiego weta, co może skutecznie blokować wszelkie projekty ustawodawcze nowego rządu.

Jakie były czynniki, które spowodowały taki, a nie inny wynik wyborów? I czy obecna kadencja Sejmu potrwa 4 lata, czy też zakończy się przedterminowymi wyborami? O tym i innych parlamentarnych niuansach w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?” gdzie gościem Kamila Klimczaka będzie redaktor Łukasz Warzecha.

(Visited 3 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT