Ad banner
Ad banner

Czy konflikt w Palestynie rozleje się na świat?

Wydarzenia 7 października 2023 roku zaskoczyły wielu obserwatorów wydarzeń międzynarodowych. Tego dnia palestyńska organizacja Hamas rozpoczęła ofensywę przeciwko siłom izraelskim, odnosząc w pierwszych godzinach znaczne sukcesy i szerząc chaos na terytorium wroga.

Niemal wszystkie media o zasięgu globalnym z miejsca zaczęły wieszczyć nową odsłonę brutalnego konfliktu na Bliskim Wschodzie, powielając tym samym narrację premiera Netanyahu o bezwzględnym rozwiązaniu kwestii palestyńskiej. W tym czasie stolice zachodnich państw zadeklarowały solidarność z Izraelem, masowo wywieszając na publicznych gmachach biało-niebieskie flagi z tarczą (gwiazdą) Dawida. Większość komentatorów zdaje się jednak pomijać fakt, że konflikt między Palestyńczykami i Żydami trwa od wielu lat, a jego główną osią jest okupacja arabskiej ziemi przez Izrael. Dotychczas Tel-aviv, a od niedawna Jerozolima, gdzie przeniesiono stolicę Izraela, lekceważy ustalenia kolejnych pokojowych porozumień, pogłębia dyskryminację palestyńczyków i nieustannie zwiększa obszar ziemi, którą kontroluje.

Atak Hamasu spowodował mobilizację w Izraelu, zmasowane bombardowania Strefy Gazy (również celów cywilnych) i zapowiedź lądowej operacji przeciwko tej palestyńskiej enklawie. Z wypowiedzi izraelskich polityków wybrzmiewa zapowiedź ostatecznej likwidacji palestyńskiego terytorium, co radykałowie postulowali od dawna, a atak Palestyńczyków jest do tego wygodnym pretekstem.

Czy jednak Izraelowi uda się ten krok? Do działań przeciw planom żydów ma włączać się libański Hezbollah. Okoliczne państwa arabskie są tradycyjnie niechętnie nastawione do państwa żydowskiego, a prawdziwym celem dla decydentów w Jerozolimie może być rozprawa z silnym przeciwnikiem, jakim jest Iran. Czy Bliski Wschód znowu zapłonie? O tym w kolejnym programie „Dokąd Zmierzamy?” gdzie gościem Kamila Klimczaka będzie Nabil Al-Malazi.

(Visited 2 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT