Często wyborcy „antysystemowi” pomstują na „niepolski” rząd, okraszając swoje twierdzenia tezami o fałszerstwach wyborczych. Niewątpliwie nieprawidłowości wyborcze mają rzeczywiście miejsce. Czy jednak takie podejście nie jest próbą zdjęcia odpowiedzialności z siebie i idealizowania innych, którzy biorą udział w wyborach?
Przecież poziom społeczeństwa, jeśli chodzi o wyrobienie polityczne jest dramatycznie niski. Nie widać tego tylko przy urnach wyborczych: masowy szał związany z kwestiami zdrowotnymi od 2020 roku, czy amok proukraiński trwający od 2022 roku pokazują, że wpisywanie się w ogólnie przyjętą i narzuconą przez media głównego nurtu narrację, znakomitej większości obywateli Polski odpowiada.
Należy postawić zatem pytanie, czy Polacy chcą być zniewoleni? Czy wybieranie polityków, którzy działają wbrew polskim interesom, nie jest rzeczywistą wolą wyborców? Bo jeśli odpowiedź jest pozytywna – to nie wystarczy tworzenie kolejnych partii czy koalicji wyborczych i dostosowywanie ich przekazu dla poziomu gawiedzi, ale konieczna jest mozolna praca uświadamiająca.
O tym jak zdefiniować problemy społeczne Polaków i jak odbudować ich świadomość narodową usłyszycie Państwo w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?”. Gościem Kamila Klimczaka będzie dr Jan Przybył.