Ad banner
Ad banner

Linia zdrady Tuska czy głupota Błaszczaka?

In this video

Jednym z elementów przedwyborczej rozgrywki rządu Prawa i Sprawiedliwości jest ujawnianie różnego rodzaju tajnych dokumentów. I tak na potrzeby serialu Michała Rachonia „Reset” ujawniono dokumenty polskiej dyplomacji, a na potrzeby kampanii wyborczej ministra obrony Mariusza Błaszczaka odtajniono polskie plany wojenne z czasów rządów PO.

Politycy partii rządzącej wykorzystują je teraz propagandowo, przekonując, że Donald Tusk w wypadku konfliktu zbrojnego chciał oddać bez walki cały obszar na wschód od Wisły, który stałby się sceną zbrodni i grabieży ze strony wojsk rosyjskich.

Ujawnienie tego typu dokumentów wzbudziło oburzenie wielu specjalistów od obronności, gdyż nawet zdezaktualizowane dokumenty mają dużą wartość dla obcych wywiadów, a do tego mogą one ujawniać część planów NATO. Z drugiej strony dotychczasowe gry wojenne nie wskazywały wcale bardziej optymistycznego przebiegu konfrontacji z Rosją.

Czy ujawnianie takich dokumentów na potrzeby wyborów jest odpowiednie? I czy taki plan jest zdradą czy umiejętnym zastosowaniem doświadczeń z nowoczesnych wojen? O tym w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy”, gdzie gościem Kamila Klimczaka będzie prof. Andrzej Zapałowski, ekspert ds. wojskowości, ale też kandydat do Sejmu z ramienia Konfederacji.

(Visited 3 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT