Ad banner
Ad banner

Czy wojna na Ukraina przykryje atak na Iran?

Od kilku miesięcy nieoficjalne informacje pochodzące z Izraela wskazują na parcie władz tego państwa do wywołania kolejnego poważnego konfliktu regionalnego: Izrael miałby przeprowadzić „specjalną operację” względem Iranu, który od kilkudziesięciu lat jest przez Tel Awiw ramię w ramię z Waszyngtonem wskazywany jako element „osi zła”. Do tej pory kraje Zachodu ograniczały się jedynie do inspirowania zaburzeń wewnętrznych w kraju nad Zatoką Perską, ale to zdaje się nie przynosić już rezultatów.

Drugim czynnikiem, który prawdopodobnie wstrzymuje plany „neutralizacji Iranu” jest trwający cały czas konflikt na Ukrainie, który jest „wojną zastępczą” państw zachodnich z Federacją Rosyjską. „Forpoczta naszej cywilizacji na Bliskim Wschodzie” jak filosemici określają państwo położone w Palestynie, zachowuje dość duży dystans wobec tego konfliktu i nie przyłącza (a w każdym nie w pierwszym szeregu) do potępień i sankcji nakładanych na Rosję przez „kolektywny Zachód”. Biorąc pod uwagę bardzo serdeczne relacje izraelsko-rosyjskie nie jest to zaskoczenie, ale z drugiej strony na Ukrainie środowiska żydowskie są również bardzo wpływowe…

Jednak teraz, w obliczu pierwszych realnych prób (podejmowanych przez USA i Rosję) zakończenia konfliktu może oznaczać „zielone światło” dla powrotu opcji kolejnej wojny na Bliskim Wschodzie, tym bardziej że w Izraelu prawdopodobnie do władzy po przyspieszonych wyborach powróci Benjamin Netanjahu. Bliskie związki USA i Izraela dają podstawy do przypuszczania, że rychłe zakończenie wojny na Ukrainie może być efektem działań lobby żydowskiego.

O tym w kolejnym programie z cyklu „Dokąd Zmierzamy?” opowie Sylwia Gorlicka doktorantka UW, specjalizująca się w obszarze poradzieckim oraz Bliskim Wschodzie.

(Visited 132 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT