Ad banner
Ad banner

Psychoza spisku i wrogiej agentury

U schyłku kadencji obecnego parlamentu w Polsce udało się jeszcze podjąć kilka decyzji, których konsekwencje mogą skrajnie ograniczyć wolność debaty publicznej. Uchwalono np. tzw. ustawę antyszpiegowską, która nie tylko zaostrza kary za pracę na rzecz obcych wywiadów, ale przywraca też kojarzony z okresem PRL zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Przede wszystkim jednak przewiduje kary za dezinformację, którą w obecnej sytuacji geopolitycznej może być każda wiadomość, czy opinia sprzeczna z głównym nurtem narracji.

Psychozę szpiegowską pogłębia np. nagłośnione w mediach „bohaterskie” ujęcie dwóch osób, które rozlepiały symbolikę grupy „Wagnera”, czy też nieautoryzowane aktywacje systemu „radio-stop” na polskiej sieci kolejowej, które podobno poprzedzała melodia hymnu Federacji Rosyjskiej.

Wisienką na torcie jest powołanie niemal w ostatniej chwili składu komisji ds. badania wpływów rosyjskich, w skład której weszli tylko nominaci partii rządzącej, na czele z takimi postaciami jak Przemysław Żurawski vel Grajewski, Andrzej Zybertowicz czy Sławomir Cenckiewicz. Dobór składu potwierdza obawy, że będzie to czysto polityczne ciało, którego zadaniem będzie oczernianie polityków zarzutami o rzekome szpiegostwo.

Czy zbliżamy się do momentu, gdy w państwie polskim na dobre zapanuje „jedyna słuszna linia partii” i zacznie się „polowanie na czarownice”? O tym w kolejnym programie z cyklu „Dokąd Zmierzamy” Kamil Klimczak porozmawia z publicystą, Łukaszem Warzechą

(Visited 50 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT