Ad banner
Ad banner

Minął rok wojny. Ile jeszcze i co dalej?

In this video

Minął już rok wojny na Ukrainie, określanej przez stronę rosyjską mianem „specjalnej operacji wojskowej”. Od początku działań wojennych Polska pełniła rolę bezpośredniego zaplecza dla Ukrainy, stając się węzłem transportu uzbrojenia, bezpiecznym miejscem do którego masowo napływali cywile, a nawet państwem asekurującym system finansowy naszych wschodnich sąsiadów.

W dniu rosyjskiego ataku na Ukrainę, niemal wszyscy komentatorzy i eksperci twierdzili, że ta wojna zakończy się szybko. Tymczasem walczące wojska utknęły niemalże w walkach pozycyjnych. Tym samym polskie zaangażowanie stało się bardzo kosztowne dla naszego państwa i narodu. De facto Polacy wzięli na siebie ciężar finansowania tego konfliktu.

Obecnie nie widać możliwości rozstrzygnięcia konfliktu na drodze militarnej, czy dyplomatycznej. Kolejne zapowiadane dostawy uzbrojenia na Ukrainę nie przechylą znacząco szali na stronę Kijowa, a Moskwa z kolei aktywizuje swe rezerwy w iście żółwim tempie.

Podnoszą się jednak głosy, że Polska być może wejdzie jeszcze głębiej w konflikt na wschodzie. Czy to właśnie pomysł, który ostatnio przywiózł nad Wisłę prezydent USA, Joe Biden? O tym m. in. w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?” opowie w rozmowie z Kamilem Klimczakiem profesor Andrzej Zapałowski, ekspert ds. wojskowości.

(Visited 162 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT