Ad banner
Ad banner

Światowe Centrum Przeciwko Ludobójstwu – nowy pomysł posła Brauna

In this video

„Zaprośmy wszystkich na międzynarodową konferencję, na której w tym roku zdążymy tylko i aż przedstawić projekt Międzynarodowego Centrum Przeciwko Ludobójstwu” – oświadczył uroczyście poseł Grzegorz Braun na corocznym spotkaniu środowisk kresowych w podwarszawskich Falentach.

Każdego roku zjeżdżają się tam przedstawiciele rodzin wołyńskich oraz organizacji dbających o godne upamiętnienie ofiar ukraińskiego szowinizmu narodowego. Cel jest jeden – porozumienie ponad podziałami w celu godnego uczczenia nadciągających rocznic oraz praca nad rozpowszechnieniem wiedzy o naszej trudnej historii [eufemizm podyktowany cenzurą na YouTube].

W tym roku najważniejsze jest jednak planowane odsłonięcie pomnika wołyńskiego ufundowanego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Jego autorem jest śp. Andrzej Pityński, mistrz rzeźby, absolwent krakowskiej ASP, kawaler orderu Orła Białego, Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta.

Mimo głębokiego uznania dla prac mistrza Pityńskiego, przez lata nie można było znaleźć miejsca dla pomnika jego autorstwa. Co prawda szereg innych jego prac cieszy oczy w Polsce, a nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie mimo wielu przeszkód udało się ostatecznie wznieść pomnik zbrodni katyńskiej, ale pomnik zbrodni wołyńskiej, będący jednym z ostatnich dzieł zmarłego w 2020 roku Andrzeja Pityńskiego wciąż budzi ogromne kontrowersje. Chodzi oczywiście o aktualny kurs polskiej polityki zagranicznej, której główną oś nacisku oparto w ostatnich latach o bezwarunkową współpracę z Ukrainą. Odsłonięcie 14-metrowej rzeźby przedstawiającej jedną z najgorszych kart historii dzielącej Polaków i Ukraińców z pewnością nie wpisałoby się w obecną „mądrość etapu”. A jednak pomnik stanie! Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie odsłonięty na Podkarpaciu, w Domostawie (gm. Jarocin), tuż przy międzynarodowej trasie Via Carpatia, noszącej w Polsce oznaczenie S-19.

I o okolicznościach tego wydarzenia debatowali uczestnicy tegorocznego zjazdu w Falentach. Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia całej relacji z posiedzenia, w którym udział wzięli m. in. członkowie Konfederacji Korony Polskiej, w tym posłowie: Braun, Skalik i Fritz, a ponadto dr Lucyna Kulińska, wójt gminy Jarocin – Zbigniew Walczak, Wanda Tymińska-Buczek ze Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego i wielu innych znamienitych Polaków, zaś spotkanie prowadził Witold Listowski z Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich.

(Visited 18 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT