Ad banner
Ad banner

Rząd na „ostatniej prostej” – Komentarz Konieczny!

Powstał kolejny gabinet pod kierownictwem Mateusza Morawieckiego – jednak jego żywot może być bardzo krótki, nawet najkrótszy spośród wszystkich rządów III RP. To, że Morawiecki poniesie porażkę podczas głosowania nad wotum zaufania jest oczywiste nawet dla polityków Prawa i Sprawiedliwości. W nowym rządzie zmieniła się obsada większości resortów, a ministerialne fotele objęli politycy z trzeciego szeregu PiS. Póki co jednak ten gabinet urzęduje, przynajmniej do 11 grudnia, gdy premier Morawiecki będzie musiał przedstawić swoje expose.

Zmiana dokonała się już na fotelach marszałków Sejmu i Senatu. Przewodniczącym izby niższej został Szymon Hołownia, który wykorzystuje w prowadzeniu obrad swoje medialne doświadczenie, a marszałkiem izby wyższej została Małgorzata Kidawa-Błońska. W prezydiach obu izb jak na razie zabrakło przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, gdyż zarówno Elżbieta Witek jak i Marek Pęk nie uzyskali głosów nowej koalicji.

Centrolewicowa koalicja już wstępnie ustaliła podział stanowisk w swoim rządzie, którym pokieruje Donald Tusk. Co prawda skład przyszłego gabinetu nie został jeszcze podany do publicznej wiadomości, jednak mamy już pierwszą aferę owej koalicji: jeden z pierwszych projektów nowej większości, zamrażający ceny energii zawiera przepisy, które wyglądają jak przepisane z postulatów lobby na rzecz energetyki wiatrowej. Nie dość, że wiele ograniczeń dotyczących budowy wiatraków zostałoby usuniętych, to inwestycje w energetykę odnawialną zostały uznane za „cel publiczny”, co może w przyszłości stanowić podstawę do wywłaszczeń.

Póki co jednak jeszcze rządzi PiS i to pod tymi rządami dochodzi do kneblowania wolności słowa. Na kilka dni za kratami wylądował działacz kresowy, Andrzej Łukawski, któremu odwieszono wyrok 7 miesięcy więzienia za „znieważenie narodu ukraińskiego”, w którym sąd po raz kolejny zastosował irracjonalną wykładnię utożsamiania wszystkich Ukraińców z banderowcami. Co prawda Łukawski po nagłośnieniu sprawy decyzją Zbigniewa Ziobry został zwolniony z aresztu, ale z podobnego paragrafu w zakładzie karnym przebywa lubelski przedsiębiorca i działacz społeczny Jerzy Andrzejewski, który odbywa karę 3 miesięcy więzienia.

Ukraińcy mogą liczyć na szczególne względy nie tylko wymiaru sprawiedliwości, ale też innych agend państwa polskiego. Kolejne tygodnie trwa bowiem protest przewoźników, którzy blokują ruch na polsko-ukraińskich przejściach granicznych, sabotowany jednak przez polską policję, która przeprowadzała ukraińskie ciężarówki, tak aby ominęły blokadę lub nie reagowała, gdy ukraińscy kierowcy wznosili nienawistne wobec Polaków okrzyki. Jednocześnie policja wezwała samorządowców, aby rozwiązali protest przewoźników, gdyż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. A spełnienia postulatów protestujących nie należy się raczej spodziewać, tym bardziej, że sprawa leży w kompetencjach instytucji unijnych.

O tych wydarzeniach, jakie wstrząsnęły Polską i światem w ubiegłym miesiącu już dziś w kolejnym programie z cyklu: „Komentarz Konieczny!” opowiedzą: Kamil Klimczak i Piotr Korczarowski.

(Visited 118 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT