Ad banner
Ad banner

Rolnicy znów walczą o przetrwanie

Rolnicy po raz kolejny protestują. Tym razem zostały zablokowane przejścia graniczne z Ukrainą – przedstawiciele środowisk rolniczych postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec zalewu polskiego rynku przez zboże z Ukrainy, które jest dwa razy tańsze od polskiego. Przy tym niekoniecznie ukraińskie zboże musi być tej samej jakości co polskie. To kolejny segment polskiego rolnictwa, który boryka się z problemami, stawiającymi pod znakiem zapytania opłacalność polskiej produkcji rolnej.

Już latem, gdy Polska rozpoczęła program „pomocy” Ukrainie w „tranzycie” ich zboża – oficjalnie do polskich portów, aby umożliwić eksport ukraińskich produktów rolnych – podniosły się głosy, że napływ zboża ze Wschodu może spowodować radykalny spadek cen skupu w Polsce. Taki skutek nietrudno było przewidzieć – wynika z elementarnych praw ekonomii. Mimo to minister rolnictwa Henryk Kowalczyk stwierdził, że „wyolbrzymiany jest wpływ napływu ukraińskiego zboża do Polski na cenę surowca”.

W międzyczasie parlament zadekretował kolejne biurokratyczne obowiązki dla rolników – teraz ściśle ewidencjonowane przez urzędników mają być nawet tak powszechne na wsi zwierzęta gospodarskie jak kury i kaczki. Za niedopełnienie takiego obowiązku oczywiście będą grozić kary. Polskie rolnictwo nie jest w najlepszej kondycji – czy dla rządu PiS jedyną receptą jest zwiększenie biurokracji? Odpowiedź nasuwa się sama…

Protesty są dość istotne, biorąc pod uwagę zbliżające się wybory. Rok wyborczy powoduje zawieranie przez partie, które aspirują do reprezentowania wsi sojuszy, które możnaby określić jako egzotyczne: Polskie Stronnictwo Ludowe zawarło porozumienie z Polską 2050 Szymona Hołowni, a Agrounia – z Porozumieniem, partią kierowaną dawniej przez Jarosława Gowina. Czy te egzotyczne koalicje będą alternatywą dla dominującej na polskiej wsi partii rządzącej? Czy też może pokaże się inna opcja, która będzie konkurencyjna dla PiS? O tym w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy”. Gościem Kamila Klimczaka będzie Rafał Foryś, prezes Fundacji Rolnik Handluje i działacz Konfederacji Korony Polskiej.

(Visited 15 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT