Ad banner
Ad banner

Nowa Nadzieja czy nowa farsa Mentzena?

In this video

Nowatorskim pomysłem na rozwiązanie sporów między partią KORWiN (obecnie Nowa Nadzieja) a rozłamowcami z tej formacji czyli partią Wolnościowcy miały być zarządzone przez Sławomira Mentzena prawybory na liderów list Konfederacji, które przypadły siłom wolnościowym. O ile już na starcie rozłamowcy, kierowani przez Artura Dziambora zadecydowali, że nie wezmą w nich udziału, to wiele innych osób stwierdziło, że prawybory być może są szansą, aby zdobyć dobre miejsca na listach w nadchodzących wyborach.

Jednak już w przedbiegach odrzucone zostały niektóre kandydatury – np. Sebastiana Pitonia. Wielu wskazywało, że mechanizm, gdy prawybory nierzadko organizuje jeden z kandydatów, będzie polem do nadużyć. Tego doświadczył Stanisław Żółtek, prezes Kongresu Nowej Prawicy, który kandydował w Krakowie. Po zjeździe prawyborczym ujawnił on szereg nieprawidłowości, takich jak: większa liczba kart w urnie od podpisów w spisie uprawnionych do głosowania, nadmierną ekspozycję głównego kandydata i finalnie zwycięzcy prawyborów – Konrada Berkowicza, a także niezrozumiałe rozpoczęcie głosowania przed oznaczoną godziną.

Władze Nowej Nadziei bardzo szybko zaczęły dementować rewelacje Żółtka, a sam prezes formacji oświadczył w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że nie widzi dalszej możliwości współpracy z popularnym w internecie (od czasów ostatnich wyborów prezydenckich) politykiem. Sam Żółtek do tej pory nie wypowiedział się, czy on chce dalszej współpracy z Mentzenem.

Jednak to z pewnością nie będzie koniec kontrowersji: zaplanowanych jest kolejnych kilkanaście zjazdów prawyborczych: jeżeli nieprawidłowości się powtórzą, cała idea prawyborów może zostać skompromitowana. Coraz głośniejsze są głosy, że Sławomir Mentzen dąży po trupach, nawet za cenę prawyborczej farsy, do eliminacji niewygodnych dla siebie działaczy i przejęcia pełni władzy w Konfederacji. O polityce Mentzena, krakowskich prawyborach i innych tematach opowie w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?” Stanisław Żółtek.

(Visited 80 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT