Ad banner
Ad banner

Czyja będzie Polska?

In this video

„Ukropol” i „Ukropolin” to terminy, które coraz częściej pojawiają się w komentarzach dotyczących Polski. Inspirowane są gwałtownie zmieniającą się strukturą etniczną naszego kraju, oraz stosunek władz RP do niektórych nacji. Samo słowo „Polin”, występujące zarówno w języku jidysz, jak i hebrajskim, wielokrotnie padało z ust najwyższych oficjeli państwa polskiego. Przez długi czas używano go w odniesieniu do pewnej enklawy kulturowej, jaką znaleźli sobie żydzi na terenie Rzeczypospolitej. Później stało się wręcz oficjalną nazwą Polski używaną w kręgach filosemickich. Próbowano w ten sposób znaleźć wspólny mianownik dla kulturowego dziedzictwa Polaków i Żydów zamieszkujących ziemie nad Wisłą. Coraz częściej zdarza się jednak, że słowo „Polin” pada z ust polityków jako zamiennik nazwy naszego kraju. Sam prezydent Duda, kierując swe przesłanie do Żydów, tak właśnie nazywał Polskę, a ostatnio nieopatrznie tak nazwał Polskę, gdy zwracał się do Polaków. Trudno więc dziwić się spekulacjom poddającym w wątpliwość fakt, do kogo tak naprawdę należy Polska?

W tym samym czasie, gdy władze III RP oswajały Polaków z terminem „Polin”, do naszego kraju sprowadzono też miliony Ukraińców, którzy na długo przed otrzymaniem polskiego obywatelstwa, mogli liczyć na niemal wszystkie przypisane Polakom przywileje, a w niektórych sytuacjach cieszyli się wręcz swoistym uprzywilejowaniem wobec naszego narodu. Przy okazji fali ukraińskiej imigracji pojawiły się też nader kontrowersyjne wypowiedzi polityków w Polsce, którzy sugerowali, że między obu państwami nie powinno być granicy, a nawet że w pewnych kwestiach jesteśmy sługami narodu ukraińskiego.

Czy jednak politycy w świetle Konstytucji RP oraz polskiego prawa mają w ogóle możliwość decydowania o strukturze etnicznej naszego państwa i podejmowania decyzji w sprawie ewentualnego rozdziału naszych dóbr na rzecz innych narodów? O to m. in. dziś w programie z cyklu „Dokąd Zmierzamy” Piotr Korczarowski będzie pytał publicystę oraz autora książek o relacjach polsko-ukraińskich, Jacka Międlara z portalu wPrawo.pl

(Visited 171 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT