Ad banner
Ad banner

Chanuka sprawą wagi państwowej?

„Nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudycznego kultu na terenie Sejmu RP! Jak rozumiem, przez zebranych przemawia ignorancja, nie jesteście Państwo świadomi przesłania, treści tego aktu zwanego niewinnie świętami Chanuka.” – stwierdził po zgaszeniu świec chanukowych w Sejmie poseł Grzegorz Braun. Akt ten wywołał oburzenie wszystkich sił politycznych w Polsce: od PiS po radykalną lewicę. Do ataku ruszyli też „chrześcijańscy” komentatorzy, a nawet księża, powołując się na dziedzictwo „judeochrześcijańskie”.

Jednocześnie tylko niektórzy komentatorzy zauważyli hipokryzję środowisk lewicowych, którym przeszkadza religia w szkole czy krzyż na sali sejmowej, ale nie przeszkadzają obrzędy judaistyczne w holu parlamentu, co ma miejsce już od kilkunastu lat – również w siedzibie prezydenta Polski. Najwyższe władze państwa i przedstawiciele wyżej wspomnianych sił politycznych – od prawa do lewa – wzięły udział w ponownym zapaleniu świec chanukowych. Do dziś trwa w przestrzeni publicznej „polowanie na antysemitów”, w którym biorą udział wszelkiej maści politycy czy publicyści.

Ale jeszcze mniejszy odsetek obserwatorów odnotował, że obrzędom Chanuki w Sejmie przewodniczył reprezentant grupy o nazwie „Chabad-Lubawicz” Szalom Ben Stamler. Chabad-Lubawicz jest jedną z najbardziej wpływowych na świecie sekt chasydzkich. Grupa liczy kilkaset tysięcy wyznawców judaizmu, z których spora część mieszka w Polsce i na Ukrainie. Na tych ziemiach narodził się ruch i tutaj też zamierza powrócić pod szyldem nowego państwa żydowskiego.

Aby to uczynić sekta zajmuje się m.in. „budzeniem Żydów w Polakach”. Członkowie grupy wierzą, że żydowska dusza może odrodzić się w dowolnym człowieku, dlatego warto jej poszukiwać także u tych, którzy nie mieli matki Żydówki. W dużym uproszczeniu można mówić tu o żydowskiej mentalności, którą cechuje przynależność do żydowskiego środowiska (np. elit, sekt, masonerii, lobby itp.), swoista moralność, odmienna od etosu Europy łacińskiej oraz skłonność przedkładania żydowskiego interesu ponad interes własnego narodu.

Czy jednak ta sytuacja nie świadczy o tym, że to wyznawcy judaizmu są grupą uprzywilejowaną? O tym i o tajemnicach grupy Chabad-Lubawicz i chanukowych świecach opowie w kolejnym programie z cyklu „Dokąd Zmierzamy” dr Stanisław Krajski, znany badacz masonerii, autor wielu publikacji książkowych, historyk filozofii, nauczyciel akademicki i publicysta.

(Visited 32 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT