Ad banner
Ad banner

Wrocław broni się nadal…

11 listopada to dzień wielu manifestacji, które przechodzą ulicami polskich miast, aby uczcić Święto Niepodległości naszego kraju. Poza największym marszem w stolicy, który ostatnio zmienił nieco swój antysystemowy charakter, jest także wrocławski Marsz Polaków, cieszący się równie długą tradycją, co Marsz Niepodległości z Warszawy. W tym momencie różnica między obiema manifestacjami jest jednak ogromna, gdyż we Wrocławiu nie przemawiają politycy i tak naprawdę idą w nim wyłącznie środowiska niezorganizowane pod żadnym sztandarem partyjnym. To chyba budzi największe obawy lokalnych władz, które wielokrotnie próbowały już ten marsz delegalizować i pacyfikować. Tak było w m. in. w roku 2019. W roku 2020 blokadę i delegalizację Marszu Polaków argumentowano względami sanitarnymi. Manifestacja w 2021 roku wydawała się udana, ale na sam jej koniec władze miasta również dokonały jej rozwiązania. W ubiegłym roku, tj. 2022, jeszcze przed rozpoczęciem marszu, policja prewencyjnie zatrzymała głównego organizatora, Jacka Międlara, który komisariat opuścił dopiero po zakończeniu patriotycznego zgromadzenia.

Może właśnie dlatego marsz we Wrocławiu nie zatracił swojego radykalnego charakteru, a co roku ściąga coraz więcej patriotów z całej Polski. Mimo, że Wrocław jest najbardziej zukrainizowanym miastem w Polsce, tutaj na 11 listopada nigdy nie powiewały ukraińskie flagi. Wręcz odwrotnie! Wrocławski Marsz Polaków tworzą ludzie głęboko związani ze środowiskami kresowymi. Nie do przecenienia jest też udział licznej reprezentacji środowisk kibicowskich, w tym przede wszystkim sympatyków klubu Śląsk Wrocław, którzy wielokrotnie udowodnili już, że Polskę mają w sercach cały rok, a nie tylko 11 listopada. Zdjęcia ich opraw stadionowych kilkukrotnie obiegły już światowe media, a zaprawieni w starciach z policją kibice, nie wykazują najmniejszej obawy przed kolejną pacyfikacją marszu.

Czy w tym roku Marsz Polaków przejdzie ulicami Wrocławia bez problemów, czy też znowu przyjdzie się zmierzyć z prowokacjami i agresywną postawą lokalnych władz? O tym w programie „Dokąd Zmierzamy?” Kamil Klimczak porozmawia z tegorocznym organizatorem Marszu Polaków we Wrocławiu, Robertem Piskorskim.

(Visited 67 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT