Tocząca się od lutego 2022 roku wojna na Ukrainie ogniskuje większość uwagi światowej opinii publicznej. Pięć miesięcy konfliktu upłynęło pod walk o każdy skrawek terenu i przejścia do działań obliczonych na wyczerpanie. Póki co to Ukraina, a nie Rosja zdaje się słabnąć, choć straty po obu stronach są duże.
Wbrew narracji zachodniej propagandy Rosja nie znalazła się jeszcze w całkowitej izolacji ekonomicznej i politycznej. Chiny, Indie, Brazylia i wiele innych państw nadal utrzymują relacje z Kremlem, dodatkowo zapewniając rynek zbytu dla rosyjskich surowców. Fiasko kolejnych sankcji wydaje się wręcz oczywiste, ale Zachód wciąż szuka nowych możliwości powstrzymania tworzącego się na naszych oczach bloku azjatyckiego.
Niektórzy obserwatorzy zwracają w tym momencie uwagę na Bliski Wschód, gdzie dochodzi do ponownego zacieśniania relacji Stanów Zjednoczonych z Izraelem, a nawet pojawiają się pogłoski o możliwej agresji państwa położonego w Palestynie na Iran, który zdecydowanie ciąży ku blokowi prochińskiemu.
Także basen Pacyfiku znajduje się pod stałą obserwacją Waszyngtonu, gdzie największe obawy budzi obecnie przejście Tajwanu pod władze Pekinu. Ta „zbuntowana prowincja” jak o wyspie mówi się obecnie w Chinach może być bramą do wyparcia amerykańskich wpływów z całego wschodniego wybrzeża Azji, dlatego Pekin nieustannie stara się poszerzyć swą obecność militarną i zacieśnić pętlę gospodarczą wokół Tajwanu. Konflikt jest niemal nieunikniony.
O geopolitycznym zamęcie na świecie, konfrontacji Chin i USA oraz polskim miejscu w rozgrywce światowych mocarstw w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?” opowie dr Leszek Sykulski.