Ad banner
Ad banner

Źródła banderowskich zbrodni

Wielkimi krokami zbliża się 80. rocznica ukraińskiego ludobójstwa na Polakach dokonanego na Kresach Wschodnich. Prawda o tych wydarzeniach dopiero przebija się – i to z trudem – do świadomości społecznej.

Prawda o straszliwym przebiegu mordów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej jest zapewne tym trudniejsza do przyjęcia, że w wielu umysłach Kresy Wschodnie jawią się niczym raj utracony – miejsce, gdzie przed II wojną światową trwała idylla niezmąconego niczym współistnienia Polaków i Ukraińców. Jednak już 17 września 1939 roku – w momencie agresji Związku Radzieckiego na Polskę – doszło do eksplozji nienawiści i pierwszych mordów na Polakach.

Biorąc pod uwagę, że obecnie w Polsce przebywają miliony Ukraińców, którzy często mają wpojony fałszywy obraz relacji polsko-ukraińskich, zrozumienie mechanizmów zbrodni i ich opisanie jest kluczowe dla uniknięcia jej powtórki.

Czy jednak państwo polskie podoła temu zadaniu? Akcji edukacyjnych skierowanych zarówno do Polaków, jak i Ukraińców – nie widać. Co jeśli źródła ukraińskiej nienawiści są wbrew oficjalnej propagandzie nadal żywe? O tym w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?” opowie Stanisław Srokowski, Kresowianin, pisarz, poeta i publicysta, konsultant filmu „Wołyń”.

(Visited 90 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT