Ad banner
Ad banner

„Zimowe święta w Polin”

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, jedne z największych świąt chrześcijańskich. Wryły się one głęboko w kulturę Polski i wielu innych krajów, jednak w miarę upływu czasu ich wymowa i znaczenie się zmienia. W obliczu postępującej laicyzacji coraz bardziej aktualne staje się pytanie: Czy to jeszcze święta Bożego Narodzenia czy może też święta komercji?

Wszak okazja do obdarowywania bliskich prezentami to wielkie zyski dla wielu firm, które bez skrupułów wykorzystują świąteczną symbolikę (nierzadko już na miesiąc przed świętami).

Jednocześnie, lewica usiłuje zwalczać religijne znaczenie Bożego Narodzenia, walcząc ze spotkaniami opłatkowymi, szopkami, oczywiście walcząc o „świeckie państwo” i „neutralność światopoglądową”.

Jednakże, oprócz komercjalizacji świąt, władze państwowe i politycy – również ci którzy walczą o świeckie państwo – obchodzą w grudniu razem z marginalną grupą wyznaniowo-etniczną ich święto. Mowa oczywiście o żydowskich świętach Chanuki.

Czy wobec tego już niedługo, a być może już teraz, w Polsce – niegdyś katolickim kraju – będziemy obchodzić zamiast Bożego Narodzenia enigmatyczne „święta zimowe”? O tym w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?” powie dr Jan Przybył.

(Visited 199 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT