Ad banner
Ad banner

Poznań świętuje wygrane Powstanie Wielkopolskie

„Myśmy tak odbiegli od innych narodów, że święcimy klęski, gdy tamte święcą zwycięstwa” – napisał ponad sto lat temu Roman Dmowski. Rzeczywiście, wiele rocznic obchodzonych z wielką pompą skończyło się spektakularną klęską: konstytucja 3 maja, kolejne powstania w XIX-wieku, a w najnowszej historii chociażby powstanie warszawskie. Jednocześnie rocznice zwycięstw (wyjąwszy może bitwę warszawską) nie cieszą się taką popularnością.

A właśnie w okresie świąteczno-noworocznym przypada rocznica jedynego w pełni zwycięskiego polskiego powstania w XX wieku: powstania wielkopolskiego. 27 grudnia 1918 roku, dzień po hucznym powitaniu w Poznaniu powracającego do Polski by objąć tekę premiera Ignacego Paderewskiego, doszło do starć z Niemcami w stolicy Wielkopolski, które zakończyły się wyparciem zaborców – najpierw z grodu nad Wartą, a potem z całej prowincji. Dzięki doskonałej organizacji oddziałów powstańczych oraz dyplomatycznemu wsparciu, które zapewnił w Wersalu Roman Dmowski, Wielkopolska na mocy traktatu wersalskiego niemal w całości znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej.

Dopiero od 2021 roku dzień 27 grudnia stał się oficjalnym świętem państwowym jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Pamięć o wielkopolskim zrywie bardzo powoli przebija się do świadomości wszystkich Polaków, choć w Wielkopolsce pamięć o walce o polskość tych ziem, prowadzonej przez 123 lata z pruskimi władzami, która zaowocowała zwycięstwem w walkach w latach 1918-19, jest nadal żywa. Owocem tego jest odbywający się dziś po raz pierwszy marsz ulicami Poznania. Zapraszamy na naszą relację z centrum wydarzeń.

(Visited 113 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT