Ad banner
Ad banner

Kto wygra światową konfrontację?

Wojna Rosji z Ukrainą, to – według opinii większości specjalistów – kolejny etap konfrontacji tzw. Zachodu (krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych) z blokiem kontestującym obecny system międzynarodowy. Ten blok nie obejmuje – wbrew pozorom – tylko Rosji. Głównym rozgrywającym są Chiny, które zintensyfikowały działania na rzecz przyciągania do tego bloku kolejnych państw. Już teraz możemy mówić o szeroko zakrojonej współpracy gospodarczo-politycznej z Indiami, Brazylią i RPA.

Oczywiście, USA nie zamierzają się biernie przyglądać procesowi destrukcji swojej pozycji na światowej arenie i różnymi metodami starają się ukrócić poczynania chińskie: od propagandy, przez naciski dyplomatyczne i ekonomiczne, po „operacje pokojowe”. Pomimo to świat wielobiegunowy, który ma zastąpić obecny układ, gdzie to Waszyngton odgrywa rolę „światowego żandarma”, zaczyna się powoli kształtować.

Powstaje przy tym pytanie o to, jaką rolę odegra w „wojnie hegemonicznej” (jak to określają niektórzy komentatorzy) nasz rejon świata? Czy Polska znowu stanie się zderzakiem dla ścierających się ze sobą sił? I przede wszystkim: kto i kiedy te zmagania ostatecznie rozstrzygnie? O tym w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?”, w którym gościem Kamila Klimczaka będzie Marcin Hagmajer z Narodowej Akademii Informacyjnej.

(Visited 33 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT