Ad banner
Ad banner

Czy między Polską i Rosją kiedyś będzie normalnie?

Kilka ostatnich lat, a zwłaszcza ostatnie miesiące to rosnąca wrogość w relacjach polsko-rosyjskich. Propagandziści w Warszawie przy tej okazji chętnie przypominają wszystkie karty relacji Polski z Rosją, których nie możemy wspominać dobrze: wojny, zabory, najazdy… Jednak na przestrzeni tysiąca lat zdarzały się przecież okresy pokojowej koegzestyncji państwa polskiego z państwem rosyjskim. Teraz Rosja i Rosjanie są przedstawiani jako „odwieczny” i niemal „genetycznie wpisany” wróg Polski i Polaków.

Jednak każda wojna, również obecne zmagania militarne na Ukrainie nie trwa wiecznie; po zakończeniu działań wojennych następuje odprężenie i normalizacja relacji zarówno pomiędzy państwami, jak i pomiędzy narodami. Czy jednak, po miesiącach przedstawiania Rosjan (jako zbiorowości) jako diabłów wcielonych i „orków” – będzie to możliwe?

O przykładach kiedy pomimo trudnych warunków i zaszłości historycznych Polacy i Rosjanie potrafili współpracować, a także o prognozach na przyszłość Kamil Klimczak porozmawia w ramach kolejnego odcinka cyklu „Dokąd Zmierzamy?” z Mariuszem Świdrem, pisarzem i publicystą, autorem książek „Jak budowaliśmy Rosję” i „Jak stwarzaliśmy Rosję”.

(Visited 14 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT