Ad banner
Ad banner

Czy historia nauczy czegoś Polaków?

In this video

Temat relacji polsko-ukraińskich nigdy nie był wygodny, ani popularny w polskiej debacie publicznej. Pamięć o ofiarach zbrodni banderowskiej stała się wyjątkowo niepożądana po 24 lutego ub. roku, kiedy to wojska Federacji Rosyjskiej przekroczyły granice Ukrainy.

Symbolem ponownego „zakopywania” pamięci o Kresowianach jest wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który 11 lipca 2022 r., w rocznicę tzw. „krwawej niedzieli”, upominał księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, aby w kwestii ofiar Wołynia i Małopolski Wschodniej „ważyć słowa”.

Większość przedstawicieli środowisk kresowych nie zamierza jednak zastosować się do wezwań prezydenta III RP oraz jego popleczników i to mimo coraz powszechniejszych głosów, że Wołyń przypominają tylko wszechobecni w Polsce „rosyjscy agenci”.

Najlepszym obrazem zbrodni jakiej dopuścili się Ukraińcy na Polakach są wstrząsające relacje świadków tych wydarzeń, zbierane obecnie przez już nielicznych badaczy. Ostatnio szerokim echem komentarzy odbiła się książka „Sąsiedzi” autorstwa Jacka Międlara, w której autorowi udało się zebrać relacje wielu ocalałych. I właśnie o tej publikacji już dziś w cyklu „Dokąd Zmierzamy” opowie nie kto inny, jak właśnie Jacek Międlar, którego Kamil Klimczak będzie pytał o to, czy jako naród potrafimy wyciągnąć lekcję z historii?

(Visited 37 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT