Ad banner
Ad banner

Bieleń: „Masa państw nie potępia Rosji. Wręcz przeciwnie!”

„Jeśli Chiny, Indie, mówiąc tylko o największych państwach azjatyckich, a także masa państw Ameryki Łacińskiej, czy Afryki ma swoje zdanie i jest powściągliwa wobec potępiania Rosji. Przeciwnie nawet. Trwają rozmaite rozmowy, żeby we wzajemnych, dwustronnych stosunkach z Rosją np. zabezpieczyć dostawy zboża, no to trudno mówić, że cały świat jest przeciw Rosji” – mówi prof. Stanisław Bieleń z Katedry Studiów Wschodnich na UW.

W rozmowie z Piotrem Korczarowskim prof. Bieleń stwierdza nawet, że Rosja zamiast słabnąć w wyniku konfliktu na Ukrainie, wręcz zyskuje. A dzieje się to dzięki wielu międzynarodowym partnerom, tj. państwom, które w ostatnim czasie wręcz zwiększyły wymianę handlową przechodząc jednocześnie na transakcje w walutach lokalnych, w tym przede wszystkim w rublach.

Swoistą powściągliwość wobec potępiania Rosji widać też powoli w Europie, gdzie Niemcy, Francja i Włochy zaczynają zmieniać retorykę w kierunku działań dyplomatycznych. „W polskiej wyobraźni nie ma miejsca dla takich działań” – mówi prof. Bieleń i dodaje: „Zarówno politycy, od premiera czy prezydenta Rzeczypospolitej począwszy, jak i media głównego nurtu potęgują wręcz tego rodzaju działania”. Mowa tu oczywiście o eskalacji konfliktu i konfrontacji z Rosją.

Wykładowca z UW zwraca też uwagę na analogiczność działań Rosji, wobec działań USA, które nie raz ingerowały w suwerenność innych państw, jeśli na ich terytorium podejmowane były działania wrogie Stanom Zjednoczonym. Tu prof. Bieleń zwraca przede wszystkim uwagę na szereg tajnych umów, które Ukraina zawarła z USA, a o których nikt na świecie nie wiedział, gdyż nie były to żadne traktatowe zobowiązania. „W tej tajnej sferze oddziaływań mamy, i tutaj Rosja to odczytała słusznie, mamy do czynienia z niepewnością, strachem i eskalacją zagrożenia, które może być nieprzewidywalne, więc reakcja Rosji była logiczna i spójna” – zauważa prof. Bieleń.

(Visited 46 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT