Ad banner
Ad banner

UE znów szantażuje Polaków pieniędzmi!

In this video

Temat pieniędzy z Unii Europejskich przeznaczonych dla naszego kraju powraca cyklicznie: od momentu zgody Mateusza Morawieckiego na utworzenie przez struktury unijne Funduszu Odbudowy, środki, które miały służyć odbudowie polskiej gospodarki po kryzysie pandemicznym, są przedmiotem politycznej gry, a ich uruchomienie jest blokowane przez Brukselę do czasu spełnienia przez rząd w Warszawie „kamieni milowych”, zwłaszcza przywrócenia status quo w polskim sądownictwie. Pomimo wycofania się z części zmian w Sądzie Najwyższym, Bruksela jest w dalszym ciągu nieusatysfakcjonowana.

Jednocześnie, unijni urzędnicy zapowiadają blokadę nie tylko funduszy przeznaczonych na odbudowę, ale wszystkich pieniędzy, które naszemu krajowi przysługują w ramach różnorakich projektów firmowanych przez Unię Europejską. Tym razem eurokraci powołują się na przepisy tzw. Karty Praw Podstawowych, z których to przepisów Polska negocjując podpisanie traktatu lizbońskiego, zapewniła sobie wyłączenie. Przedstawiciele rządu, przynajmniej na tą chwilę, negują doniesienia o kompletnej blokadzie środków, podkreślając, że byłoby to działanie bezprawne ze strony brukselskich urzędników.

Jednak ten schemat już powtarzał się kilka razy przy reformach polskiego wymiaru sprawiedliwości: Unia grozi odcięciem pieniędzy, Warszawa pręży muskuły, po czym wycofuje się z przyjętych rozwiązań, po czym wprowadza kolejne rozwiązania niezgodne z unijnym prawodawstwem… i tak niemal bez przerwy od 6 lat. Jednak zablokowanie funduszy określane jest przez komentatorów mianem „opcji atomowej” i może wzmóc – dość słabe do tej pory – nastroje eurosceptyczne w Polsce.

Czy rząd PiS znów padnie na kolana przed Brukselą, aby uzyskać pieniądze, które w tragicznej sytuacji gospodarczej Polski wydają się być niezbędne? O to i inne uwarunkowania sytuacji Polski zapytamy – w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy” – prof. Mirosława Piotrowskiego, prezesa partii Ruch Prawdziwa Europa i byłego europosła.

(Visited 40 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

Other Channels

LEAVE YOUR COMMENT