Studio eMisja: Jest ryzyko – musi być wybór!2:01:55

  • 0
Opublikowane 17 maja 2018

Studio eMisja: Jest ryzyko – musi być wybór!

Każdy pacjent w Polsce ma prawo do rzetelnej informacji o ryzyku podejmowanej terapii, bądź zabiegu. Najczęściej otrzymuje od lekarza dokument, w którym mowa o ewentualnych konsekwencjach nieudanego leczenia. Na tej podstawie chory ocenia poziom ryzyka i dokonuje świadomego wyboru. Ta zasada nie dotyczy jednak dzieci, które z oczywistych względów nie mogą decydować o swoim życiu. Zwykle w tej sytuacji wyboru dokonują rodzice. Są jednak przypadki, kiedy dziecko zdaje się należeć do państwa, a odpowiedzialność za nie spada na lekarzy. Mowa tu przede wszystkim o szczepionkach podawanych tuż po urodzeniu.

Generuje to poważny konflikt społeczny. Coraz więcej rodziców twierdzi bowiem, że lekarze, a tym bardziej administracja państwa nie ma prawa podejmować decyzji odnośnie życia i zdrowia ich pociech, natomiast szczepionki wiążą się z niebezpieczeństwem powikłań, które współczesna medycyna sprowadza do poziomu statystyki lub najzwyklejszego pecha.

„Jest ryzyko – musi być wybór” to sztandarowe hasło ruchu STOP NOP zrzeszającego rodziców sprzeciwiających się obowiązkowi szczepień. Niektóre szpitale konsultują procedurę szczepienia jeszcze przed urodzeniem dziecka. Lekarze pytają matkę i ojca, które szczepionki można podać i kiedy to zrobić. Częściej jednak szczepienia przeprowadza się bez wiedzy rodziców. W placówkach słynących z takich praktyk dochodzi do dantejskich scen. Wedle nomenklatury urzędniczej „rodzice porywają swe dzieci ze szpitala”. Lekarze potrafią też zakwestionować prawo ojca do dziecka, żądając pisemnych oświadczeń. W skrajnych przypadkach państwo podejmuje decyzje o pozbawieniu praw rodzicielskich.

Dlaczego w Polsce obowiązuje przymus szczepień? Skąd pochodzą szczepionki i co może się w nich znajdować oraz jaką drogę obrony mogą podjąć rodzice, aby uchronić swe dziecko przed obowiązkiem szczepienia?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w najnowszym odcinku z cyklu „Studio eMisja”. Gośćmi Piotra Korczarowskiego będą: Justyna Socha i Piotr Jawornik z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.

Serdecznie zapraszamy!

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Relacje na żywo Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
emisjatv
Cham niezbuntowany, Ziemkiewicz strollowany.
eMisjaTV
Białoruś – krwiożercza dyktatura czy państwo jak każde inne?
eMisjaTv
Żydzi szantażują właścicieli kin! Sumliński znów bez sali
Enjoyed this video?
maxresdefault
"No Thanks. Please Close This Box!"