Studio eMisja: Lwów – „Zawsze wierny Tobie Polsko”2:05:49

  • 0
Opublikowane 1 listopada 2018

Studio eMisja: Lwów – „Zawsze wierny Tobie Polsko”

Wielu z nas 1 listopada kojarzy się wyłącznie z wycieczką na cmentarz, kolejkami, spotkaniem w rodzinnym gronie, a ostatnio także dyskusją o zawłaszczaniu polskiej tradycji obchodzenia Uroczystości Wszystkich Świętych przez skomercjalizowaną zabawę w Halloween.

Patrioci powinni utożsamiać tę datę z jeszcze jednym wydarzeniem. 1 listopada 1918 r. rozpoczęła się Bitwa o Lwów, która szybko przerodziła się w wojnę polsko-ukraińską. Dziś niewielu pamięta o bohaterskich „Orlętach” dzielnie stawiających opór świetnie zorganizowanym strzelcom siczowym. W tym roku wypada jednak setna rocznica tych wydarzeń, dlatego trzeba przypomnieć czym był dla Polaków przedwojenny Lwów.

O wartości tego miasta najlepiej świadczy danina polskiej krwi złożona w tysiącach mogił na Cmentarzu Łyczakowskim. Spoczywają tam słynni obrońcy Lwowa, z których wielu nie ukończyło nawet 18 roku życia. W starej części nekropolii znajdziemy groby polskich powstańców i żołnierzy. Złożono tam ciała wielu znakomitych artystów, naukowców, literatów i mężów stanu. Dość wspomnieć gen. Rozwadowskiego, Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Stefana Banacha, czy Artura Grottgera. Daninę krwi na rzecz Polski zapłacili też Francuzi i Amerykanie, którzy zostali po wojnie walczyć o naszą sprawę.

Po II wojnie światowej Lwów wpadł w ręce sowietów, którzy ustalili na miejscu ukraińskie zwierzchnictwo. Nowe władze natychmiast wzięły się od usuwania pamiątek po Polakach. Kulminacja barbarzyństwa przypadła na początek lat 70, kiedy to na teren polskiej nekropolii wjechały czołgi i buldożery. Po 1989 r. Polacy zaczęli odwiedzać Lwów. Swe pierwsze kroki kierowali zwykle na Cmentarz Orląt Lwowskich. Na miejscu znajdowali jedynie gruzy bezładnie porozrzucane po zaśmieconym pastwisku. Walka polityczna o odbudowę polskiego serca na Łyczkowie trwała wiele lat. Oficjalne otwarcie cmentarza nastąpiło dopiero w 2005 r. Nie był to jednak koniec sporu. Na miejsce miały wrócić jeszcze dwa kamienne Lwy, trzymające tarcze z napisami „Zawsze wierny Tobie Polsko”. Zmagania o powrót posągów trwają do dziś….

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Relacje na żywo Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
Sykulski
Polska gotowa na III wojnę światową? Sykulski komentuje słowa premiera
emisjatv
Cham niezbuntowany, Ziemkiewicz strollowany.
eMisjaTV
Białoruś – krwiożercza dyktatura czy państwo jak każde inne?
Enjoyed this video?
eMisjaTv
"No Thanks. Please Close This Box!"