Dokąd Zmierzamy – [11] – Stan Tymiński (12.2015)35:01

  • 0
Opublikowane 2 grudnia 2015

W 1990 r. Polacy po raz pierwszy od lat mogli wybrać przywódcę swego państwa.
Tak się przynajmniej wydawało…

Do walki wyborczej stanęło aż 16 kandydatów, z których każdy mógł się poszczycić bogatym życiorysem. Każdy, poza Stanem, a raczej Stanisławem Tymińskim, nikomu wówczas nieznanym biznesmenem, który na czas kampanii prezydenckiej przyjechał do Polski aż z Ameryki. Szybko jednak zyskał sympatię Polaków, dzięki swej błyskotliwości, konsekwencji i doświadczeniu. Poparcie nieustannie rosło i wkrótce stało się jasne, że jego kampania może zagrozić zwycięstwu ikony „Solidarności” – Lechowi Wałęsie.

W pierwszej turze zdeklasował wspieranych przez establishment: Tadeusza Mazowieckiego, Leszka Moczulskiego i Włodzimierza Cimoszewicza. W niektórych województwach wygrał nawet z Lechem Wałęsą! Przerażona jego świetnym wynikiem nomenklatura postanowiła rozpętać kampanię nienawiści na ogromną skalę. Poniżali go polityczni konkurenci, kpili wykładowcy wyższych uczelni, nawet księża z ambony grozili palcem, lecz najzacieklej zwalczali Tymińskiego dziennikarze. To właśnie oni utrwalili tendencyjne kłamstwa o rzekomych kontaktach z SB, co z perspektywy czasu wydaje się wyjątkową ironią, zważywszy na fakt, iż to właśnie Lech Wałęsa był słynnym TW „Bolkiem”. 

Ludzie tacy jak Tomasz Lis, Monika Olejnik, Piotr Najsztub, Adam Michnik, czy Jarosław Gugała zawzięcie bronili wynegocjowanego w Magdalence kompromisu. Stan Tymiński był człowiekiem spoza układu i mógł zepsuć misterny plan transformacji. „Resortowe dzieci” zrobiły co w ich mocy by do tego nie doszło. Każdego dnia powstawały nowe paszkwile, a na obronę nie było szans. Powstała bowiem blokada medialna, która trwa do dziś. 

Po 25 latach od tamtych wydarzeń Stanisław Tymiński udziela nam wywiadu, w którym opowiada o wyborczych fałszerstwach, inwigilacji, cenzurze, a także swoim życiu prywatnym, planach, pomysłach i wreszcie tym jak mogłaby wyglądać dziś Polska, gdyby w pamiętnym roku 1990 r. to on objął urząd prezydenta. 

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Relacje na żywo Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
poseł Konfederacji
Braun: „Inflacja zabierze nam jedną pensję w roku”
Sośnierz - Konfederacja
Sośnierz: „Państwa są wrogami wolności słowa”
piskorski
Czym jeszcze zaskoczy nas Białoruś?
Enjoyed this video?
Image4
"No Thanks. Please Close This Box!"