Sośnierz: „Państwa są wrogami wolności słowa”00:00

  • 0
Opublikowane 17 stycznia 2022

Dobromir Sośnierz, inicjator utworzenia przy Sejmie RP Parlamentarnego Zespołu Obrony Wolności Słowa zauważa, że wszystkie wielkie serwisy społecznościowe stosują podobne praktyki cenzorskie wobec użytkowników, których światopogląd nie wpisuje się w dominujący nurt poprawności politycznej, jednak wzywanie w tej sytuacji na pomoc instytucji państwa może być zgubne w skutkach, gdyż to państwa są wrogami wolności słowa.

Zdaniem Sośnierza Internet, a w nim niezależny obieg informacji stoi za popularyzacją takich podmiotów politycznych jak Konfederacja. Ugrupowań, które głęboko kontestują system, gdzie pozostałe byty polityczne funkcjonują od lat. O ile firmy z branży Big Tech prześladują użytkowników ze względów ideologicznych, instytucje państwa mogą wykorzystywać cenzurę do celów systemowych. Wolność słowa nie służy jednak żadnej z tych dwóch stron.

„(…) Państwa naciskają na to, by tę wolność ukrócić i upatrywanie w ich regulacjach szansy jest moim zdaniem mocno naiwne jeśli nie zadbamy o to, by te regulacje były naprawdę minimalne, czyli takie, które ustalają jurysdykcję i jasne zasady dla wszystkich, w tym być może wymuszenie interoperacyjności takich molochów (jak Facebook – przyp. red.)” – mówi Sośnierz.

Zapytany o swe wolnorynkowe podejście w tej sprawie poseł Konfederacji zaznacza, że trudno mówić o wolnym rynku w przypadku monopolu, który dodatkowo nie podlega polskiej jurysdykcji. „To nie jest sytuacja rynkowa, bo na wolnym rynku użytkownik musi mieć gwarancję, że w razie sporu z kontrahentem może iść do sądu i są orzeknie kto złamał umowę” – mówi Sośnierz i zaznacza, że przypadku branży mediów społecznościowych takiej szansy w Polsce nie ma.

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Relacje na żywo Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
Marine Le Pen
Czy Marine Le Pen odbije Francję z rąk lewicy?
Na złość Putinowi odmrozimy sobie uszy!
Na złość Putinowi odmrozimy sobie uszy!
Co jest prawdą
Cenzurują, ośmieszają i za nas decydują co jest prawdą!
Enjoyed this video?
Sośnierz - Konfederacja
"No Thanks. Please Close This Box!"