„Polska w grze mocarstw. Rewizja systemu geopolitycznego”42:01

  • 0
Opublikowane 4 maja 2017

„Polska w grze mocarstw. Rewizja systemu geopolitycznego”

Odkąd Stany Zjednoczone uzyskały rangę światowego hegemona nie znalazły się jeszcze w tak trudnej sytuacji. Musza bowiem podjąć wyzwanie Chin, które próbują zbudować nowy system międzynarodowy. Państwo Środka nie jest jeszcze w stanie pokonać amerykańskiej armii, ale gospodarczo wybija się na potęgę. Działając w porozumieniu z Rosją może skutecznie podważyć pozycję USA na świecie.

Czas gra tu na niekorzyść Ameryki. W ewentualnym starciu Chińczykom wystarczy uzyskać kontrolę nad Cieśniną Malakka, stanowiącą wyjście na Ocean Indyjski oraz leżącym w strefie wpływów Pekinu Morzem Południowochińskim. Natomiast Waszyngton musiałby dokonać projekcji siły tysiące kilometrów na zachód, daleko o własnego terytorium. Daje to ogromną przewagę Chinom, które już dziś są zdolne do strącania satelit pociskami balistycznymi, a także zatapiania lotniskowców wroga.

Najbliższe lata będą więc okresem zasadniczej rywalizacji USA i Chin, przy czym nie musi wcale dojść do konfrontacji zbrojnej. Amerykanie mogą próbować strategii sojuszy i osaczania, jak to miało miejsce w przypadku ZSRR, gdzie przez lata CIA niwelowało wpływy komunistów w Europie i na Bliskim Wschodzie. Jeśli jednak dojdzie do otwartej wojny, zacznie się ona w Polsce i krajach bałtyckich. Tu bowiem leży droga do podboju Rosji. Pozbawione strategicznego partnera Chiny ulegną w końcu woli USA. Ten scenariusz jest powszechnie znany, dlatego zainteresowanie wszystkich stron skupia się obecnie na Europie Środkowo-Wschodniej.

Powyższe zagadnienia porusza w swym wykładzie Marian Piłka, absolwent KULu oraz Uniwersytetu Georgetown, poseł na Sejm RP czterech kadencji.

Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Reportaż Wykłady i prelekcje
eMisjaTv
„Dlaczego chorujemy?”
eMisjaTv
O wolność i zdrowie – marsz w obronie prawdziwych lekarzy
eMisjaTv
Dlaczego „lud smoleński” wybiera żydowskie lobby polityczne?
Enjoyed this video?
eMisjaTv
"No Thanks. Please Close This Box!"