„Polska w grze mocarstw. Rewizja systemu geopolitycznego”42:01

  • 0
Opublikowane 4 maja 2017

„Polska w grze mocarstw. Rewizja systemu geopolitycznego”

Odkąd Stany Zjednoczone uzyskały rangę światowego hegemona nie znalazły się jeszcze w tak trudnej sytuacji. Musza bowiem podjąć wyzwanie Chin, które próbują zbudować nowy system międzynarodowy. Państwo Środka nie jest jeszcze w stanie pokonać amerykańskiej armii, ale gospodarczo wybija się na potęgę. Działając w porozumieniu z Rosją może skutecznie podważyć pozycję USA na świecie.

Czas gra tu na niekorzyść Ameryki. W ewentualnym starciu Chińczykom wystarczy uzyskać kontrolę nad Cieśniną Malakka, stanowiącą wyjście na Ocean Indyjski oraz leżącym w strefie wpływów Pekinu Morzem Południowochińskim. Natomiast Waszyngton musiałby dokonać projekcji siły tysiące kilometrów na zachód, daleko o własnego terytorium. Daje to ogromną przewagę Chinom, które już dziś są zdolne do strącania satelit pociskami balistycznymi, a także zatapiania lotniskowców wroga.

Najbliższe lata będą więc okresem zasadniczej rywalizacji USA i Chin, przy czym nie musi wcale dojść do konfrontacji zbrojnej. Amerykanie mogą próbować strategii sojuszy i osaczania, jak to miało miejsce w przypadku ZSRR, gdzie przez lata CIA niwelowało wpływy komunistów w Europie i na Bliskim Wschodzie. Jeśli jednak dojdzie do otwartej wojny, zacznie się ona w Polsce i krajach bałtyckich. Tu bowiem leży droga do podboju Rosji. Pozbawione strategicznego partnera Chiny ulegną w końcu woli USA. Ten scenariusz jest powszechnie znany, dlatego zainteresowanie wszystkich stron skupia się obecnie na Europie Środkowo-Wschodniej.

Powyższe zagadnienia porusza w swym wykładzie Marian Piłka, absolwent KULu oraz Uniwersytetu Georgetown, poseł na Sejm RP czterech kadencji.

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Relacje na żywo Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
Marine Le Pen
Czy Marine Le Pen odbije Francję z rąk lewicy?
Na złość Putinowi odmrozimy sobie uszy!
Na złość Putinowi odmrozimy sobie uszy!
Co jest prawdą
Cenzurują, ośmieszają i za nas decydują co jest prawdą!
Enjoyed this video?
eMisjaTv
"No Thanks. Please Close This Box!"