Polska gotowa na III wojnę światową? Sykulski komentuje słowa premiera00:00

  • 0
Opublikowane 26 października 2021

Polska gotowa na III wojnę światową? Sykulski komentuje słowa premiera

Polityczna i ekonomiczna konfrontacja mocarstw nabiera tempa. Tak jak wielokrotnie w historii w centrum walki innych potęg znajduje się Polska. Z jednej strony od kilku miesięcy trwa inwazja imigrantów pochodzących z Bliskiego Wschodu, którzy z terytorium Białorusi próbują przedostać się na teren Polski, Litwy i Łotwy, a rozwiązania problemu nadal nie widać. Obie strony „okopały się” na swoich pozycjach i nie zamierzają szukać politycznego rozwiązania sukcesu. Dodatkowo eksperci przewidują, że wobec uszczelnienia granicy z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, fala imigrantów skieruje się z Białorusi przez Ukrainę do Polski.

Jednocześnie nastąpił nagły wzrost cen surowców energetycznych, za co niektórzy politycy obwiniają protektora Aleksandra Łukaszenki, czyli Władimira Putina. Niezależnie od uwarunkowań politycznych, rosnące ceny gazu i ropy mogą pogłębiać niepokoje w Europie, dokładając do problemów związanych z trwającą pandemią, masową imigracją i uwarunkowaniami politycznymi niepokoje gospodarcze, gdyż kryzys energetyczny nadchodzącej zimy może dotknąć każdego mieszkańca kontynentu.

Dodatkowo Polska znajduje się znowu w stanie ostrego konfliktu ze strukturami Unii Europejskiej. Oprócz sprokurowanego przez Czechy prawnego sporu wokół kopalni węgla brunatnego w Turowie, nadal na arenie politycznej rozstrząsana jest kwestia mitycznej „praworządności” – zgodności reform polskiego sądownictwa z unijnymi traktatami (podstawę działań Komisji Europejskiej zakwestionował kilka tygodni temu polski Trybunał Konstytucyjny). Teraz Unia grozi Węgrom i Polsce odebraniem pieniędzy z tzw. „Funduszu Odbudowy”.

Na pytania o sytuację międzynarodową i pozycję Polski w rozgrywce europejskich potęg odpowie w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?” dr Leszek Sykulski.

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Relacje na żywo Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
poseł Konfederacji
Braun: „Inflacja zabierze nam jedną pensję w roku”
Sośnierz - Konfederacja
Sośnierz: „Państwa są wrogami wolności słowa”
piskorski
Czym jeszcze zaskoczy nas Białoruś?
Enjoyed this video?
Sykulski
"No Thanks. Please Close This Box!"