„Niezwykli Polacy pokonali chciwy koncern”24:01

  • 0
Opublikowane 28 maja 2016

Przez 400 dni i nocy dzielni mieszkańcy Żurawlowa koczowali na swych polach pilnując, by nie wjechał tam ciężki sprzęt Chevronu – międzynarodowej korporacji z branży energetycznej. Po ponad roku zawziętego oporu Polacy pokonali chciwy koncern. 

Czego bali się rolnicy?

Gdy przed laty odkryto na Zamojszczyźnie spore złoża gazu łupkowego, zapanowała euforia. Szybko jednak okazało się, że proces wydobywczy nie odbywa się bez szkody dla środowiska, a do jego realizacji potrzebne są gigantyczne ilości słodkiej wody pitnej. W okolicach Żurawlowa zlokalizowano podziemne jeziora (GZWP nr 405, 406, 407), które z powodzeniem mogłyby zaspokoić potrzeby ludzi i zwierząt z całego regionu, jednak przyznana Chevronowi koncesja wydobywcza obejmowała eksploatację także tych złóż. Z kolei skażenie ziemi procesem szczelinowania wyeliminowałoby uprawy na wiele lat. Trudno jednak powstrzymać koncern, który działa zarówno w świetle prawa jak i poza nim. Na Chevronie ciąży cała lista wyroków wydanych przez sądy wielu państw, w tym m.in. Sąd Najwyższy Ekwadoru, który zasądził karę 9 mld dolarów za szkody wyrządzone środowisku. To jednak ułamek dochodów korporacji, która swą działalność prowadzi głównie w krajach trzeciego świata. Do ochrony swych interesów zatrudnia tam najemników, którzy prowadzą regularne bitwy ze zbuntowaną ludnością. 

Podobny schemat Chevron chciał zastosować w Polsce, jednak z pomocą przyszły niezależne media oraz aktywiści z całej Europy. Pomimo nacisków władz oraz prób niszczenia barykad, po ponad roku zawziętego oporu mieszkańcy Żurawlowa odnieśli sukces. Korporacja wycofała się z ich ziem. Osiągnęli sukces, którego walczący z Chevronem partyzanci delty Nigru mogą im tylko pozazdrościć. Pokojowymi metodami Polacy pokonali chciwy koncern, który liczył już zyski z wydobycia. Tym razem musiał ustąpić. 

To symboliczne zwycięstwo Dawida z Goliatem powinno przepełnić dumą każdego Polaka. Dało bowiem sygnał bezwzględnym korporacjom, że w naszej ojczyźnie tak łatwo im nie pójdzie. 

Link do fanpage’ u protestu Żurawlan – Occupy Chevron Żurawlów

W materiale video powyżej Aleksander Jabłonowski wspomina o amerykańskim filmie „Promised Land”, który można zobaczyć TUTAJ.

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Relacje na żywo Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
Marine Le Pen
Czy Marine Le Pen odbije Francję z rąk lewicy?
Na złość Putinowi odmrozimy sobie uszy!
Na złość Putinowi odmrozimy sobie uszy!
Co jest prawdą
Cenzurują, ośmieszają i za nas decydują co jest prawdą!
Enjoyed this video?
Polacy pokonali chciwy koncern
"No Thanks. Please Close This Box!"