Losy Polaków na wschodzie. Nieznana historia lat 1937-533:20:01

  • 0
Opublikowane 5 listopada 2017

Losy Polaków na wschodzie. Nieznana historia lat 1937-53

O tym, co działo się w Polsce pod okupacją Niemiecką uczą się wszystkie dzieci w szkołach. Stąd też każdy nasz rodak potrafi wyliczyć szereg zbrodni hitlerowskich. Pytany natomiast o losy Polaków na wschodzie często rozkłada ręce. Tzw. ziemie utracone są bowiem obszarem kompletnie zapomnianym. Nie znaczy to jednak, że nic o nich nie wiemy!

W ostatnich latach zaktywizowały się środowiska przypominające o bezprecedensowej zbrodni wołyńskiej. Skala i brutalność dokonanych tam mordów stała się obiektem publicznej dyskusji, jednak nie tylko szowiniści z UPA popełniali zbrodnie przeciw narodowi polskiemu.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej NKWD wymordowała na podległym sobie obszarze ponad 100 tys. Polaków. Pod okupacją sowiecką oraz nazistowską na Kresach ginęły kolejne tysiące naszych rodaków. Mordowali ich żydzi pod czerwoną gwiazdą i Litwini w służbie SS. Jednym i drugim zaborcom wysługiwali się również Białorusini i Rosjanie.

Po 1945 r. w Polsce wciąż trwała wojna. Działania NSZ i NZW opóźniły przymusową kolektywizację wsi, ale cena walki była bardzo wysoka. Setki tysięcy ludzi wysiedlono. Część z nich nie przetrwała trudów podróży. Ci, którym udało się wrócić umierali wkrótce potem.

Powyższy film stanowi zbiorczą analizę dziejów ludności Polskiej żyjącej w XX wieku na terenach byłej Rzeczypospolitej. Powstał dzięki wsparciu Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego, głównego organizatora konferencji naukowej: „Martyrologia wsi polskiej na ziemiach utraconych”.

Przypominamy, że wciąż trwa publiczna zbiórka pieniędzy na nasze nowe studio. Dzięki Państwa hojności udało się już zebrać 1/5 kwoty 🙂

https://zrzutka.pl/nowe-studio-dla-emisji

 

Reportaż z konferencji w linku poniżej:

Losy ludności kresowej pod sowiecką okupacją

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Relacje na żywo Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
poseł Konfederacji
Braun: „Inflacja zabierze nam jedną pensję w roku”
Sośnierz - Konfederacja
Sośnierz: „Państwa są wrogami wolności słowa”
piskorski
Czym jeszcze zaskoczy nas Białoruś?
Enjoyed this video?
eMisjaTv
"No Thanks. Please Close This Box!"