Dokąd Zmierzamy – [13] – Janusz Szewczak35:31

  • 6,323 wyświetleń
Opublikowane 4 maja 2016

Janusz Szewczak, specjalista ds. ekonomii i gospodarki, a od niedawna także poseł na Sejm RP w swej najnowszej książce „Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy” stwierdza, że światowa władza pieniądza odebrała kompetencje rządom, które w dużej mierze odpowiadają dziś przed bankierami. Wielkie korporacje finansowe zadłużają całe narody, czego skutkiem jest postępujące wywłaszczanie z suwerenności. Dochodzi do przypadków, kiedy państwa decydują się zrzekać praw do swych bogactw naturalnych, a nawet części terytorium, aby spłacić galopujące zadłużenie.

W Polsce sytuacja nie jest jeszcze tak drastyczna, ale przykład „frankowiczów” pokazuje, że banki są niemal bezkarne. Sprawujące nad nimi nadzór instytucje państwowe, takie jak KNF praktycznie nie reagują. Tymczasem w ofercie korporacji finansowych pojawiają się nowe produkty o wątpliwej wartości, bazujące m.in. na spekulacji. Klienci banków nie zdają sobie jednak sprawy, że do obrotu dopuszczono usługi, które mogą pozbawić ich oszczędności życia. Świetnie obrazuje to film „Atak na Wall Street” w reżyserii Uwe Bolla, gdzie główny bohater wypowiada wojnę chciwym spekulantom, dla których ludzkie życie nic nie znaczy. Atak na Wall Street (lektor)

Sytuacja wyglądałaby nieco inaczej, gdyby większość banków należała do polskiego kapitału. Wyeliminowałoby to podstawowe zagrożenie transferu zysków za granicę. Głównym zadaniem obcych banków jest zadłużanie społeczeństwa i drenaż gospodarki. W dłuższej perspektywie daje to możliwość użycia banku, jako narzędzia międzynarodowej polityki. Niestety, jak twierdzi Janusz Szewczak, ocalałe z szaleńczej prywatyzacji polskie banki stanowią niewielki procent rynku finansów i nie odgrywają tu większej roli. Tworzone wielkim trudem banki spółdzielcze nie są w stanie konkurować z zachodnimi gigantami, a Narodowy Bank Polski został konstytucyjnie pozbawiony prawa kreacji pieniądza. Rola ta przypadła obcym korporacjom finansowym, które co roku wyprowadzają z naszej gospodarki miliardy złotych zysku.

Nienasycenie bankierów, spekulacja, naginanie prawa i oszustwa wkrótce doprowadzą do kolejnego kryzysu, którego tym razem nie uda się tak łatwo zażegnać. Jeśli rzad polski nie podejmie radykalnych kroków przeciw banksterskiemu lobby, nasze oszczędności mogą być wkrótce zagrożone.

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
eMisjaTv
Kulińska: „Najgorzej bać się przyjaciół. Obecność obcych wojsk obniża wartość kraju”.
eMisjaTv
Braun: „Niezależne media stworzyły wyłom w systemie”
eMisjaTv
Wilk: „Nam nie chodzi o pieniądze, lecz zasady”
Enjoyed this video?
Janusz Szewczak
"No Thanks. Please Close This Box!"