Hajnówka uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych10:01

  • 0
Opublikowane 28 lutego 2017

Hajnówka po raz kolejny uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych

Mimo zakazów burmistrza, blokady KODu, zimna i deszczu ulicami Hajnówki przeszedł marsz pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Mieli w nim iść „faszyści i bandyci (…) stwarzający zagrożenie dla życia i mienia”. Tak przynajmniej twierdzili miejscowi, którzy od kilku dni przestrzegali, aby zakazać wydarzenia. A jednak było spokojnie mimo, że z marszem poszła część jego przeciwników, która od czasu do czasu próbowała prowokować awanturę. Do żadnego incydentu jednak nie doszło. Było wręcz uroczyście. Poczet sztandarowy, żołnierze z rekonstrukcji historycznej, banery i hasła. Młodzież wykrzyczała swe oddanie ojczyźnie, narodową drogę i pamięć o bohaterach, wśród których znalazł się także Romuald Rajs ps. „Bury”.

To jego właśnie część mieszkańców Hajnówki szczególnie nienawidzi. „Bury” likwidował zdrajców i kolaborantów, przez których śmierć poniosło wielu żołnierzy polskiego podziemia. Zdarzały się jednak historie tragiczne, gdzie w pacyfikowanych wioskach ginęli przypadkowi cywile. Niektórzy chłopi kazali zostać swym dzieciom w domach, po czym meldowali oddziałom „Burego”, że wioska jest opróżniona. Żołnierze podkładali wówczas ogień. W 1995 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Romualda Rajsa ze stawianych mu zarzutów popełnienia zbrodni przeciw ludzkości. W argumentacji napisano, że „działał on w stanie wyższej konieczności”.

„Bardzo łatwo jest mówić z takich komfortowych pozycji o tym, jak to wtedy było (…), ale przecież trwała wojna” – mówi Tomasz Kalinowski, rzecznik ONR. „Tutaj nawet gdybyśmy zrezygnowali z postaci kpt. Rajsa ten marsz byłby niewygodny” – dodaje Barbara Poleszuk, współorganizatorka marszu. „Kiedy w Narewce organizowano uroczystości z okazji rocznicy śmierci „Inki” pisano, że jest ona postacią kontrowersyjną. (…) To samo dotyczy postaci Zygmunta Szendzielarza, która również tutaj jest oczerniana”.

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Relacje na żywo Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
poseł Konfederacji
Braun: „Inflacja zabierze nam jedną pensję w roku”
Sośnierz - Konfederacja
Sośnierz: „Państwa są wrogami wolności słowa”
piskorski
Czym jeszcze zaskoczy nas Białoruś?
Enjoyed this video?
eMisjaTv
"No Thanks. Please Close This Box!"