Grupa Spinelli

Opublikowane 26 września 2017

Kiedy europosłanka Róża Thun oburzona i obrażona opuściła studio telewizyjne, rozpętała się burza. Padły z ust polityk słowa, że „nie czuje się Polką tylko reprezentantką Niemiec”. Wyszła i  nie została przeproszona, mimo iż się tego domagała. Ale zaraz, kto tu kogo obraził?

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Róża Thun podczas konwencji wyborczej PO

W mediach słuchacze i widzowie dyskutowali o tym incydencie, padały liczne pytania i komentarze na temat europosłanki. Pojawiły się ciekawe fakty dotyczące prowadzonej przez nią działalności w PE. W naszym kraju znana jest z aktywności na manifestacjach KOD-u oraz z  obecności na licznych konferencjach organizowanych przez opozycję i debatach prowadzonych w mediach.

Poza krajem, nie jest tajemnicą, że pani Róża Thun należy do tzw. Grupy Spinelli. Jednak nie wszyscy wiedzą, czym ta grupa się zajmuje. Powstała w 2010 r. przy Parlamencie Europejskim. Obecnie jest to najaktywniejsza z organizacji prowadzących lobbing i propagandę na rzecz integracji Unii. Nazwa grupy pochodzi od nazwiska włoskiego komunisty Altiero Spinellego.  Osadzony w więzieniu spędził w nim kilkanaście lat. Był internowany na  wyspę Ventotene, gdzie w 1941 r. napisał wspólnie z Ernesto Rossim Manifest, czyli projekt zjednoczonej Europy antykapitalistycznej, który stał się podstawą Unii Europejskiej. W 2011 r. minęło 25 lat od jego śmierci. Na uroczystości upamiętniającej postać Spinellego ówczesny Przewodniczący PE Jerzy Buzek wzmocnił rolę Manifestu i stwierdził że „to dokument, który jest wiecznie żywym źródłem idei europejskiej integracji”

Manifest został napisany w 1941 r. i stał się fundamentem tzw. Planu Spinellego. Plan ten został opracowany w 1984 r. i  został projektem konstytucji nowego państwa.

W 1848 r. powstał  Manifest Komunistyczny Karola Marksa i Fryderyka Engelsa. Manifest z Ventotene jest jego wierną kopią. Wiedza o Manifeście Spinellego, jego autorze, jest wiedzą ogólnie dostępną.

W naszej przestrzeni obecne jest przekonanie, że UE to wynik planu Roberta Schumana (1950 r.) zakładającego integrację ekonomiczną i polityczną. Rozpowszechnianie tej wiedzy jest błędem i przekłamaniem. Plan Shumana był podstawą Traktatów Rzymskich i poległ na rzecz Traktatu z Maastricht (1992 r.) wprowadzającego właśnie Plan Spinellego.

Grupa Spinelli

Na stronie internetowej Grupy możemy znaleźć liczne materiały propagandowe. Polskie posłanki wywiązują się ze swoich obowiązków parlamentarnych znakomicie i na terenie PE prowadzą aktywną działalność  krzewiącą idee Planu Spinellego.

źródło - spinelligroup.eu

Logotyp grupy im. A. Spinellego

Uwieńczeniem pracy tej grupy ma być zakończenie procesu integracyjnego oraz likwidacja państw suwerennych. Ukoronowaniem działalności byłoby uchwalenie Konstytucji UE. Likwidacja państw suwerennych wiąże się z pozbawieniem Polski, i nie tylko jej, suwerenności. Takie działanie podważa wartości strzeżone przez Konstytucję RP.

Wiedza o działalności Grupy Spinelli jest w Polsce bardzo ograniczona. Osoby, które do niej należą, niespecjalnie się tym chwalą. Grupa jest uznawana za najaktywniejszą z organizacji działających w PE. Niewątpliwie formalne uczestnictwo w tym projekcie jest wzniosłe, gdyż bycie w grupie pozwala na zabieranie głosu w dyskusji w każdej sprawie i na każdym forum. To dość ważny przywilej zobowiązujący do tego, żeby wszelkie działania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji były przez polityków nagłaśniane, aby państwa członkowskie mogły te działania monitorować.  Tak nie jest. Dlaczego?

Aktywności polityków w tej Grupie wydają się niezrozumiałe w konfrontacji z wartościami wolnościowymi, które w Polsce podlegają ochronie prawnej. W tej sytuacji prosi się wręcz o przywołanie przepisu stanowiącego zakaz konstytucyjny istnienia partii o cechach antydemokratycznych:

„(…) Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”.

Naród ma prawo i obowiązek strzec swoich wolności konstytucyjnych. Realizacja planu Grupy Spinelli jest prowadzona niepostrzeżenie i po cichu. Czy zaplanowany efekt końcowy działalności  nie stoi w sprzeczności z zapisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?

W obliczu tych faktów media odgrywają ogromną rolę. Debaty, spotkania, relacje to narzędzia kontrolujące aktywności polityków wybranych w demokratycznych wyborach przez naród. Przy pomocy tych medialnych narzędzi prowadzona przez nich działalność polityczna w zaciszu PE nie będzie okryta tajemnicą. Będzie klarowna, przejrzysta i jasna. Wystarczy dobra wola i chęć europarlamentarzystów dzielenia się informacjami ze społeczeństwem. Wtedy  z łatwością będzie można zdefiniować działalność, u podstaw której mogą tkwić idee mogące przynieść niepowetowane straty.

Wydaje się zatem, że opuszczanie studia w trakcie debat w TV jest co najmniej niestosowne.

Ewa ZawadaAutorem tekstu jest Ewa Zawada.
Artykuł ukazał się we wrześniowym (10) numerze „Głosu Łodzi”
Republikacja za zgodą redakcji „Głosu Łodzi”

 

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Relacje na żywo Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
Sykulski
Polska gotowa na III wojnę światową? Sykulski komentuje słowa premiera
emisjatv
Cham niezbuntowany, Ziemkiewicz strollowany.
eMisjaTV
Białoruś – krwiożercza dyktatura czy państwo jak każde inne?
Enjoyed this video?
źródło - facebook.com/SpinelliGroup/
"No Thanks. Please Close This Box!"