Czym jeszcze zaskoczy nas Białoruś?00:00

  • 0
Opublikowane 19 grudnia 2021

Czym jeszcze zaskoczy nas Białoruś?

Konflikt polsko-białoruski nie jest niczym nowym. Jednak od zakończenia stanu wyjątkowego medialne zainteresowanie tym tematem spadło, a sytuacja wydawała się stabilizować. Wszystkie te oceny wywrócił propagandowy cios, jaki zadała Polsce Białoruś. Chodzi oczywiście o dezercję żołnierza Wojska Polskiego, Emila Czeczko, który porzucił posterunek na granicy polsko-białoruskiej i uciekł na Białoruś.

Czeczko zaraz po swojej ucieczce udzielił wywiadu dla białoruskiej telewizji państwowej, w której opowiadał niezbyt wiarygodne informacje o tym, co się dzieje na granicy, włącznie z rozstrzeliwaniem migrantów i pomagających im wolontariuszy przez funkcjonariuszy Straży Granicznej czy żołnierzy.

Oczywiście dezercja Czeczki spowodowała falę komentarzy i domysłów na temat roli jaką szeregowiec odgrywał podczas służby wojskowej i motywów jego ucieczki. Pojawiają się najróżniejsze hipotezy – od podejrzeń o szpiegostwo lub inne agenturalne powiązania, aż po chorobę psychiczną. W całej dyskusji ogółowi umyka jeden wątek: pogardzana jako dyktatura i „skansen” Białoruś po raz kolejny wyprowadza bolesne ciosy przeciwko Polsce: czy to uderzając w polską mniejszość, czy przywożąc na granicę imigrantów, na najnowszej propagandowej operacji kończąc.

Czym jeszcze zaskoczy nas Białoruś? I po co białoruskiemu reżimowi polski szeregowy? O tym w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?” powie dr Mateusz Piskorski, politolog i publicysta „Myśli Polskiej”.

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Relacje na żywo Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
Marine Le Pen
Czy Marine Le Pen odbije Francję z rąk lewicy?
Na złość Putinowi odmrozimy sobie uszy!
Na złość Putinowi odmrozimy sobie uszy!
Co jest prawdą
Cenzurują, ośmieszają i za nas decydują co jest prawdą!
Enjoyed this video?
piskorski
"No Thanks. Please Close This Box!"