Karliński: „Afera SKOK Wołomin to swoisty program 500 minus”24:01

  • 0
Opublikowane 2 sierpnia 2019

Na czym polega polska afera szyta na miarę słynnej „Water Gate” dowiecie się Państwo z poniższego fragmentu tekstu „Polnische politcal fiction” opracowanego dla dzienników „Die Welt” i „Stern”.

„(…) Funkcjonowanie tytułowej politycznej fikcji wymaga, jak to określa prezes Jarosław Kaczyński, dyscypliny medialnej, dlatego o seryjnej upadłości kilkudziesięciu banków i kas spółdzielczych w ostatnich 4 latach, panuje całkowite milczenie, a jest o czym mówić, bo zniknęły całe rezerwy gromadzone przez blisko 30 lat w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), czyli ok. 10 mld zł. To pieniądze niczyje, pochodzące ze składek banków, więc społeczeństwo nawet nie zauważyło, że ktoś je okradł na taką skalę – wszyscy klienci upadłych banków dostali z tego funduszu zwrot utraconych depozytów, z wyjątkiem garstki 800 osób, które posiadały oszczędności powyżej gwarantowanych 100 tys. euro. To klienci tylko jednej flagowej kasy systemu SKOK – spółdzielczych kas oszczędnościowo- kredytowych, idei przedwojennej spółdzielczości, reaktywowanej po 1989 roku przez Grzegorza Biereckiego, aktualnie senatora i szefa Komisji Finansów Publicznych Senatu RP, a kiedyś wieloletniego prezesa instytucji nadzorującej, Kasy Krajowej SKOK. Ta flagowa kasa, perła w koronie polskiej spółdzielczości, to SKOK Wołomin. Kiedyś powód do dumy decydenta Prawa i Sprawiedliwości i prezesa SKOK, Grzegorza Biereckiego, kasa o największej sumie bilansowej sięgającej 3mld zł i wielokrotny „lider biznesu”. Po finezyjnej upadłości na skutek utraty płynności, w grudniu 2014 r, okazało się, że na przestrzeni 15 lat działalności, z czego 13 lat pod osobistym nadzorem prezesa Biereckiego, wyłudzono 93% portfela kredytowego. To bezapelacyjny „lider biznesu” w kategorii wyłudzeń. Po Skok Wołomin upadły lub zostały przejęte do dnia dzisiejszego jeszcze 22 kasy SKOK, to blisko połowa zasobów tego sektora bankowości. Upadłość dotknęła też kilka dużych banków spółdzielczych i sumaryczna strata to blisko 10 mld zł wypłat z BFG. Można powiedzieć, że działająca na szczytach polskiej bankowości mafia ukradła wszystko co możliwe, bez wywołania buntu społecznego.

Ten podwójny skok stulecia, można powiedzieć podwójny finansowy toeloop, w kategorii skoku na SKOK. Dodajmy skok doskonały, przeprowadzony w interesie lewej i prawej strony sceny politycznej. Przestępstwo gospodarcze niebywałych rozmiarów, które cementuje polską scenę polityczną i daje jej nieograniczone źródła finansowania na lata. Jak to możliwe, że ten przysłowiowy skok stulecia pomyślany został jako zbrodnia doskonała, że nikt o nim nie mówi ani w Polsce, ani w Europie. W końcu jedno z większych państw strefy euro, straciło w niewyjaśnionych okolicznościach całość rezerw przeznaczonych na gwarancje bankowe. Przy założeniu, że 70% polskiego sektora bankowego jest w rękach zachodnich, w Europarlamencie powinno huczeć o polskim skoku stulecia, bo za 70% strat będą musiały zapłacić ze swoich przyszłych zysków banki zachodnie i już płacą. Świadczą o tym chociażby fatalne wyniki za ostatni rok obrachunkowy Deutche Bank Polska. Skąd taka cisza nad trumną polskiej bankowości spółdzielczej, tego najsłabiej nadzorowanego sektora przedsiębiorstw bankowych? Czyżby urzędnicy europejscy uwierzyli w bajkę o nieuchwytnych Wojskowych Służbach Informacyjnych (wywiad wojskowy), które wg wybitnego specjalisty od katastrof finansowych i lotniczych, Antoniego Macierewicza, wyniosły cały łup w nieznanym kierunku? Brzmi to jak bajka o Ali Babie i 40 rozbójnikach. Ludność tubylcza zapewne uwierzyłaby w tę bajkę naczelnego śledczego i likwidatora WSI, gdyby nie 40 sprawiedliwych, którzy stanęli na drodze mafii banksterskiej w strukturach polskiego państwa, mafii która od 30 lat moderuje polską scenę polityczną”.

Marcin Karliński, prezes Stowarzyszenia Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. Św. Michała Archanioła

Marcin Karliński, prezes Stowarzyszenia Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. Św. Michała Archanioła

Anonimus Co sądzimy o... Dokąd Zmierzamy Filmy Dokumentalne Komentarz Konieczny Polskim Okiem Powiew Kultury Relacje na żywo Reportaż Studio eMisja Wykłady i prelekcje
Marine Le Pen
Czy Marine Le Pen odbije Francję z rąk lewicy?
Na złość Putinowi odmrozimy sobie uszy!
Na złość Putinowi odmrozimy sobie uszy!
Co jest prawdą
Cenzurują, ośmieszają i za nas decydują co jest prawdą!
Enjoyed this video?
maxresdefault-1
"No Thanks. Please Close This Box!"